Yunanistan ana muhalefet başkanı Çipras, Türkiye’nin savunma endüstrisini örnek gösterdi

Gündem May 12, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye’nin ulusal duruşu ve savunma endüstrisinde kendine yeten bir ülke olma konusundaki kararlılığı yerli projelerin hızlanmasına ve Türk savunma endüstrisinin giderek güçlenmesine yol açtı.

Özellikle son yıllarda dışa bağımlılık azalırken yerlilik oranı yüzde 80’ler düzeyine çıktı.

Bu kapsamda hava, kara ve denizde Türkiye’nin savunma gücünü artıracak yüksek teknolojili bir dizi proje muvaffakiyetle hayata geçirildi.

Yunanistan’da ana muhalefet Türkiye’yi örnek gösterdi

Yunan Parlamentosu’nda kümesi bulunan partilerin başkanlarının canlı yayında iktisat, sıhhat ve eğitim sistemleri, savunma, göç problemi üzere çok sayıda mevzuyu ele alırken dış siyaset ve savunma için değerlendirmede bulunduğu programda Türkiye’nin güçlü atakları de gündeme geldi.

İktidar partisi Yeni Demokrasi’nin önderi olan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, dört yıllık vazife müddetinde Yeni Demokrasi hükümetinin Yunan silahlı kuvvetlerini güçlendirecek silahlanma programlarını uyguladığını savundu.

Ana muhalefet partisi önderi Aleksis Çipras ise Yeni Demokrasi hükümetinin uyguladığı yaklaşık 15 milyar avroluk silahlanma programını Yunan savunma endüstrisine katkı sağlamadığı gerekçesiyle eleştirdi.

SYRIZA’nın iktidara gelmesi halinde silahlanma için Yeni Demokrasi iktidarında imzalanmış muahedeleri uygulayacaklarını lakin bu mutabakatlar kapsamında Yunan savunma endüstrisine katkı getirecek çalışmalar talep edeceklerini belirten Çipras, “Türkiye’nin silahlanma programlarının yüzde 60’ı kendi ulusal endüstrisinde olurken bizim Yunan savunma sanayine bir vida bile koymamamız olamaz” diye konuştu.

“Yalnızdık, yalnızız ve yalnız olacağız”

Yunan Tahlili Partisi Başkanı Kiryakos Velopulos, Türkiye ve Yunanistan ortasındaki uyuşmazlıkların bir Avrupa sorunu olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, “Yalnızdık, yalnızız ve yalnız olacağız” tabirlerini kullandı.

Mera 25 Partisi Önderi Yanis Varufakis ise Türkiye ile sıkıntılar için ikili müzakerelerdense deniz yetki alanlarının belirlenmesine yönelik bölgesel bir konferans düzenlenmesini önerdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir