Engelli ulusal atletler, 1 yılda 203 madalya kazandı

Spor Haberleri May 12, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Gençlik ve Spor Bakanlığından alınan bilgiye nazaran görme, bedensel, özel sportmenler ve işitme engelliler federasyonları bünyesinde toplam 48 bin 729 atlet yer alıyor.

Türkiye Özel Sportmenler Spor Federasyonu, 22 bin 312 ile en fazla engelli lisanslı atlete sahip federasyon pozisyonunda bulunuyor.

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu 11 bin 572 lisanslı atletle ikinci sırayı alırken, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunda 8 bin 510, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunda ise 6 bin 335 lisanslı sportmen mevcut.

Avrupa ve dünyada 203 madalya kazandılar

Söz konusu sportmenler, geçen yıl milletlerarası değerli tertiplerde elde ettikleri başarılarla öne çıktı.

Görme, bedensel, özel sportmenler ve işitme engelliler federasyonları bünyesindeki sportmenler, Avrupa ve dünya şampiyonlarında 2022’de 203 madalyaya ulaştı.

Sporcular, Avrupa şampiyonalarında 41 altın, 39 gümüş ve 26 bronz; dünya şampiyonalarında ise 28 altın, 33 gümüş ve 36 bronz madalya elde etti.

Ampute Futbol Ekibi dünya şampiyonu oldu

İstanbul’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nın finalinde Angola’yı 4-1 yenen Ampute Ulusal Futbol Kadrosu, şampiyon oldu.

Daha evvel iki sefer Avrupa şampiyonluğu kupasını kazanan Ampute Ulusal Grubu, böylelikle birinci dünya şampiyonluğunu elde ederek kıymetli bir muvaffakiyete imza attı.

Kübra Korkut tarihe geçti

İspanya’nın Granada kentinde yapılan Para Masa Tenisi Dünya Şampiyonası’nda tek bayanlar sınıf 7 finalinde Hollandalı Kelly Van Zon’u 3-1’le geçen Kübra Korkut, Türkiye ismine bir birincisi gerçekleştirdi.

Kübra, Para Masa Tenisi Dünya Şampiyonası tarihinde altın madalya kazanan birinci Türk bayan atlet oldu.

Golbol Bayan Ulusal Grubu, dünya şampiyonu oldu

Golbol Bayan Ulusal Kadrosu, geçen yıl aralık ayında Portekiz’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nın finalinde Güney Kore’yi 10-4 yenerek şampiyonluğa ulaştı.

Tarihinde birinci defa dünya şampiyonluğunu elde eden ulusal kadro, Rio 2016 ve Tokyo 2020’de paralimpik oyunları şampiyonluğuna ulaşmıştı.

Abdullah Öztürk’ten üst üste paralimpik oyunları şampiyonluğu

Paralimpik masa tenisçi Abdullah Öztürk, üst üste iki kere paralimpik oyunlarında şampiyonluğa ulaşarak değerli bir muvaffakiyet elde etti.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda masa tenisi tek erkeklerde (Sınıf 4) Abdullah Öztürk, finalde Güney Koreli Young-Kun Kim’i 3-1 yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

Abdullah Öztürk, böylelikle Rio 2016’daki unvanını korudu ve üst üste ikinci sefer paralimpik oyunlarında altın madalya kazandı.

Paralimpik oyunlarında madalya rekoru

Paralimpik ulusal sportmenler, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nı rekor sayıda madalyayla tamamladı. Ulusallar, Tokyo’da 2 altın, 4 gümüş ve 9 bronz olmak üzere toplamda 15 madalyayla tarihi bir muvaffakiyet elde etti.

Tokyo’da 13 branşta 87 atletle çaba eden Türkiye, tarihinde 7. kere yer aldığı tertipte en yüksek madalya sayısına ulaştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir