Fenerbahçe’nin sorunu defansif düşüş

Spor Haberleri May 22, 2023 Yorum Yok

Fenerbahçe, Üstün Lig’de şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın gerisinde kaldı. Bu geriye düşüşte birçok sebep olsa da bilhassa savunmadaki zafiyet dikkatlerden kaçmadı.

Savunmadaki kusurlar, ferdi yanlışlar ve kolay gol yenmesi sarı-lacivertli grubun başına iş açtı. 2022 Dünya Kupası öncesiyle sonrası ortasında defansif açıdan önemli bir fark oluştu.

Dünya Kupası öncesi ligin birinci 14 haftasında başkan olan ve 14 maçta 12 gol yiyen sarı-lacivertliler, maç başına 0.8 gol yeme ortalamasıyla değerli bir muvaffakiyet yakaladı. Fenerbahçe, bu 14 haftada 10 golle en az gol yiyen Galatasaray’ın akabinde en az gol yiyen ikinci gruptu.

Ligin en az gol yiyen 6. takımı

Dünya Kupası’ndan sonra ise başta derbilerdeki farklı mağlubiyetler olmak üzere defansif zaaflar sorun yarattı. Gelinen noktada sarı-lacivertlilerin 33 maçta 39 gol yemesi gözlerden kaçmıyor. Şu anda Jorge Jesus’un grubu ligde en az gol yiyen 6. ekip durumuna geldi.

Maç başına 1.1 gol yeme ortalaması tutturan Fenerbahçe, artık ligin bitmesine az bir mühlet kala başkan Galatasaray’ın 5 puan gerisinde kaldı.

Sarı-lacivertlilerde hem kalede hem de defans sınırında dönem boyunca da birçok isim forma giydi. Stoperde Serdar Aziz, Gustavo, Peres, Szalai ve Samet Akaydın ile 5 farklı isim oynadı. Kalede de Altay Bayındır birinci 26 haftada oynarken, sakatlığı sonrası son 7 maçta İrfan Can Eğribayat kaleye geçti.

51 maçta 53 gol yediler

Fenerbahçe, Muhteşem Lig’de bu dönem şimdiye kadar 39 gol yedi. Altay Bayındır, 26 lig maçında 31 gol yerken, Altay’ın sakatlığı sonrası son 7 lig maçta kalede olan İrfan Can Eğribayat da kalesinde 8 gol gördü.

Sarı-lacivertliler tüm resmi maçlar hesaba katıldığında ise 51 resmi gayrette 53 gol yedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir