Venezuela’nın 19 Mayıs Bayramı ikramı: Başşehri Karakas’ın merkezine ‘Türkiye Cumhuriyeti Caddesi’

Gündem May 22, 2023 Yorum Yok
AA

Bir ülke düşünün, öbür bir ülkenin ulusal çabasının başladığı günü sembolize eden tarihini ulusal bayram olarak kutlamasına jest olarak, en değerli caddelerinden birinin ismini o ülkeye adasın.

Bu jesti Venezuela, Türkiye için 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda yaptı.

Venezuela’nın başşehri Karakas’ın merkezinde yer alan ve tarihi açıdan sembol kabul edilen itibarlı caddelerden birine “Türkiye Cumhuriyeti Caddesi” adı verildi.

“İki ülke ortasındaki kardeşlik bağı”

Venezuela basınında çıkan haberlerde açılışa geniş yer verilerek, iki ülke ortasındaki stratejik bağlara ve kardeşlik bağına vurgu yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Caddesi’nin açılışına, Türkiye’nin Karakas Büyükelçisi Naci Aydan Karamanoğlu’nun yanı sıra Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil, Karakas Belediye Lideri Carmen Melendez, Venezuela’da yaşayan Türk vatandaşları ve çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

19 Mayıs Bayramı jesti

Dışişleri Bakanı Gil, Twitter hesabından açılışın fotoğraflarını paylaşarak, “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, halkımızı birleştiren kardeşliğe jest olarak Sayın Büyükelçi Aydan Karamanoğlu ile Türkiye Cumhuriyeti Caddesi’nin açılışına iştirak ettik.” sözünü kullandı.

“İki ülke tarihine yeni bir sayfa yazdık.”

Karakas Belediye Lideri Melendez de toplumsal medya hesabından, “Karakas’ın merkezinde Sayın Karamanoğlu ve Dışişleri Bakanı Gil ile Türkiye Cumhuriyeti Caddesi’nin açılışını yaparak iki ülke tarihine yeni bir sayfa yazdık.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Karakas Büyükelçiliği memnuniyetini lisana getirdi

Türkiye’nin Karakas Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada da Bolivar Meydanı’na açılan caddelerden birinin isminin Türkiye Cumhuriyeti Caddesi olarak değiştirilmesi kararının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Karakas’ta Yunus Emre Türk Kültür Merkezi de açılacak

Törenin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na denk gelmesinin ehemmiyetine işaret edilen açıklamada, Türkiye ile Venezuela ortasındaki işbirliğinin sürdürüleceği ve yakında Karakas’ta Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açılacağı bildirildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir