Deva Partili İdris Şahin’den itiraf üzere açıklama: Anketlerde birinci çeşitte kazanamadığımızı biliyorduk

Gündem May 22, 2023 Yorum Yok

Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başına gitti.

Yoğun iştirakli oy kullanma süreciyle birlikte demokrasiye olan inanç bir kere daha gözler önüne serildi.

İlk çeşitte adaylardan rastgele birinin yüzde 50’yi bulamaması nedeniyle seçim ikinci cinse kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi neredeyse birinci çeşitte bitirecek bir oy oranına sahip olması ise Millet İttifakı’nda moralleri bozdu.

İttifak ortağından dikkat çeken açıklama: Anketlerde birinci çeşitte kazanıyoruz üzere bir sonuç yoktu

Üstüne bir de CHP’de yaşanan data krizi muhalefeti güzelce karıştırdı.

Yaşananların akabinde Deva Partisi Genel Lider Yardımcısı İdris Şahin, katıldığı bir canlı yayında dikkat çeken tabirler kullandı.

Şahin, seçimden evvel yaptırdıkları anketlerde birinci çeşitte Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazandığı bir sonucun olmadığını belirtti.

Seçimin birinci cinste kazanılmayacağını CHP’lilerin de bildiğini söz eden Şahin, Millet İttifakı’nın öbür bileşenlerinin de bu durumdan haberdar olduğunu söyledi.

“Olumlu havadan etkilenerek güya iş birinci cinste bitecek üzere bir algı satın alındı”

Son haftada mitingler ve kamuoyundaki ilgiden dolayı birinci tıpta kazanılacakmış havasına girildiğini de belirten Şahin, “Son 1 haftada bilhassa mitinglerden kaynaklanan hava ve çarşıya pazara gittiğiniz vakit muazzam bir biçimde değişim iradesi yansıtılıyordu. Bu olumlu havadan etkilenerek güya iş birinci tıpta bitecek üzere bir algı satın alındı. Son derece yanlıştı.” dedi.

“Herkesin elinde somut datalarla ikinci tipe kalan bir seçimdi”

Herkesin elindeki datalarda seçimin ikinci cinse kaldığının bilindiğini de kelamlarına ekleyen Deva Partili İdris Şahin kelamlarını şöyle sürdürdü:

Yaptırmış olduğumuz anketlerde birinci cinste Kemal Kılıçdaroğlu ipi göğüslüyor diye bir sonuç yoktu. Bunu CHP’li dostlarımız da biliyor. Millet İttifakı’nın tüm bileşenlerinin önünde mevcut anketler vardı. Son 1 haftada bilhassa mitinglerden kaynaklanan hava ve çarşıya pazara gittiğiniz vakit muazzam bir biçimde değişim iradesi yansıtılıyordu. Bu olumlu havadan etkilenerek güya iş birinci tıpta bitecek üzere bir algı satın alındı. Son derece yanlıştı. Meğer herkesin elinde somut bilgilerle ikinci cinse kalan bir seçimdi. Bunu da çabucak seçim sonuçları açıklanır açıklanmaz, ben de CHP Genel Merkezi’ndeydim saat 20:00 prestijiyle 3 aşağı 5 üst sonuçlar muhakkaktı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir