İspanya hükümeti, çok sıcaklarda açık havada çalışmayı yasaklayacak

Gündem May 12, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Avrupa’nın Akdeniz havzası, çok sıcaklarla ve kuraklıkla karşı karşıya. Bu durum, çalışma hayatını da olumsuz istikamette etkiliyor.

İspanya’da Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Yolanda Diaz, ulusal basına yaptığı açıklamada,

Şirketlerin uyması gereken belli tedbirleri iş mevzuatına tam dahil etmek için birtakım yasal değişiklikler yapacağız. Bunlardan biri de hava kurallarına nazaran işleri uyarlamak olacak.

ifadesini kullandı.

Aşırı sıcaklarla açık alanda çalışılması yasaklanacak

Diaz, çok sıcaklar nedeniyle 2. ve 1. dereceden ikazların (turuncu ve kırmızı alarm) yapıldığı periyotlarda çalışanların sıhhatlerinin riske atılmaması için açık alanlarda çalışmanın yasaklanacağı uygulamalar getireceklerini bildirdi.

Sol koalisyon hükümetinin, ülkedeki kuraklık problemine tahlil için yarın yapacağı harika Bakanlar Şurası Toplantısı’nda bu hususun da ele alınacağını aktaran Diaz, “insanların hayatlarına direkt tesir eden iklim değişikliği ile çaba çalışma standartlarını da değiştirmeleri gerektiğini” savundu.

Kuraklığa karşı yeni tedbirler açıklamak için yarın fevkalâde toplanacak Bakanlar Heyeti’nin, tarım çalışanlarına ve hayvan yetiştiricilerine dayanak paketleri ile gerçek su kullanımıyla ilgili kararlar alacağı kaydedildi.

“Kuraklık sorunu uzun sürebilir”

İspanya Meteoroloji Enstitüsü (AEMET), hafta başında yayımladığı raporda, ülkenin 1961’den bu yana en sıcak ve kurak nisan ayını geçirdiğini duyurmuştu.

Endülüs, Murcia ve Katalonya üzere birçok bölgeyi olumsuz etkileyen ve 2022 yılı ortasından bu yana süren kuraklık meselesinin uzun sürebileceği ihtarları yapılıyor.

Ülkede mevcut durumda baraj ve göletlerdeki su rezervi, son 10 yılın ortalamasının 20 puan altında yüzde 48 düzeyinde bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir