Türkiye internet süratiyle dünyada 107. sıraya yerleşti

Genel Mar 30, 2023 Yorum Yok
DHA

Nüfusunun, 2023 bilgilerine nazaran yüzde 83,4’ünün internet kullandığı bilinen Türkiye’nin internet fiyatları ve sürat bilgileri muhakkak oldu.

Cable.co.uk tarafından yürütülen ve 219 ülkenin değerlendirildiği Global Genişbant Fiyat Tablosu’nun 2023 bilgilerinde Türkiye’de internet abonelik fiyatlarının ortalama 13,17 dolar olduğu görüldü.

Bu sayıyla Türkiye, Körfez ve Ortadoğu ülkelerini kapsayan bölgede internetin en ucuz olduğu ülke oldu.

“Hatırı sayılır yatırımlar yapıldı”

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Telkotürk Genel Müdürü Emre Eskici, “Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda hatırı sayılır altyapı yatırımları yapıldı. Türkiye’de internet fiyatlarının dünya sıralamasına nazaran daha hesaplı olduğu çıkarımına ulaşsak da fiyatları kıyaslarken internet suratını ve kur şoklarını da dikkate almak gerekiyor” dedi.

Dünyanın en değerli interneti Kuzey Amerika’da

Raporda, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Grönland ve Bermuda’nın değerlendirildiği Kuzey Amerika bölgesi, 104,33 dolarla internetin en kıymetli olduğu bölge seçildi. Kuzey Amerika’yı Okyanusya, Karayipler, Sahra Altı Afrika ve Güney Amerika izledi. Türkiye’nin de dahil olduğu bölgede en değerli internetin ise Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğu kaydedildi.

Dünya çapında internete erişimde görülen bu fiyat uçurumunun pek çok bölge için eşitsizliğe sebep olduğuna dikkat çeken Emre Eskici, “Küresel salgın iş, okul, cümbüş üzere süreçlerin büsbütün dijitale taşındığı bir periyodu başlattı. Bugün kullanıcıların her gün ortalama 84 dakika görüntü izlediğini düşündüğümüzde, Türkiye’nin 81 vilayetine fiber ve yüksek süratli internet sunmanın kıymeti bir sefer daha anlaşılıyor. Telkotürk olarak geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz altyapı yatırımları ile Türkiye’nin internet erişimini daha ileri taşımak için çalışmalara başladık” diye konuştu.

Küresel çapta indirme suratı 78,62 megabit

Her gün 10 milyondan fazla kullanıcının internet suratını test etmek için ziyaret ettiği Speedtest tarafından yayımlanan Şubat 2023 internet suratı dataları ise Türkiye’nin genişbant internette 32,65 megabit internet süratiyle dünya sıralamasında 107. sırada yer aldığını gösterdi. Global çapta ortalama indirme suratının 78,62 megabit olduğuna dikkat çeken Emre Eskici, şunları kaydetti:

“Listede bedellendirilen kentler ortasında Türkiye’den sadece İstanbul ve Ankara bulunuyor. Ayrıyeten iki kentin de gerilediği görülüyor. ‘Ezber Bozan İletişim’ mottosuyla oluşturduğumuz daha yüksek süratlerde daha ucuz fiyatlı tasarlanan abonelik paketleri ve kampanya modelleri ile Türkiye’ye bu global sıralamalarda daha âlâ bir pozisyon sağlamak, ülkemizden daha çok kenti bu listelerde üst sıralara taşımak açısından öncü rol üstleniyor.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir