Türkiye’de şarj istasyonu sayısı yıl sonunda 10 bine ulaşacak

Genel Eyl 16, 2023 Yorum Yok

Elektrikli arabalara milyar dolarlarca yatırım yapan araba üreticileri, bir yandan da gerekli olan şarj altyapısını kurmak için çalışıyor.

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Lideri Berkan Bayram,şarj dalında devletin yapan ve yanlışsız yönlendirici adımları sayesinde şarj ağının her geçen ay katlanarak arttığını söyledi.

Bayram, 2020 yılı öncesinde yalnızca 5 firmanın yer aldığı dalda şu anda 122 firmanın şarj ağı lisansı aldığını söz etti.

Yıl sonu 10 bin şarj istasyonu

Türkiye genelinde ise şarj istasyonu yatırımlarının devam ettiğini belirten Bayram, şu tabirleri kullandı:

1000’li sayılarda dolaşan şarj ağındaki ünite sayımız, günümüzde 6 bin 500’e kadar çıktı. Şarj ağı arttı ve elektrikli araçlara olan talep fazla. Bu sayının kâfi olduğunu söyleyemeyiz.

Togg’un ön siparişte aldığı talebin 1 haftada 100 bin olduğunu göz önünde bulundurursak, çok daha fazla şarj istasyonuna muhtaçlığımız olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Yıl sonuna kadar toplam şarj ağımızın 10 bine ulaşacağını kestirim ediyorum.

Bayram, elektrikli arabanın en değerli bileşenlerinden olan bataryanın, sık arıza çıkartan bir öge olmadığını anlattı.

Herhangi bir kaza durumunda yahut elektronik arızada, bataryanın denetim edilmesi ve tamir edilmesi gerekebileceğini söz eden Bayram, kelamlarını şöyle tamamladı:

Bu problemlerin Türkiye’de giderilmesi mümkündür. Arıza tespitinden, problemli batarya paketine yahut problemli hücreye kadar müdahale edilebilmektedir.

Henüz aşikâr markalarda az sayıda teknikerin mevcut olduğunu belirtmeliyiz zira batarya tamiri ve bataryaya müdahale konusu üst güvenlik kapsamında kıymetlendirilmesi gereken bir husus başlığıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir