Çinli teknoloji devi Alibaba, yine yapılanmaya gidiyor

Genel Eyl 16, 2023 Yorum Yok

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu ve dünyanın en varlıklı iş insanlarından Jack Ma, son vakitlerde Çin hükümetinin radarında.

Jack Ma, Ekim 2020’deki konuşmasında Çin’deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını “zamanın gerisinde kalmakla” eleştirmişti.

Söz konusu tenkitlerin akabinde Pekin idaresi, Ma’nın kurucusu olduğu Ant Group şirketinin Hong Kong ve Şanghay borsalarındaki eş vakitli halka arzını durdurmuş, ayrıyeten Alibaba Kümesi hakkında antitröst soruşturması başlatmıştı.

Olayın akabinde Ant Grup’un, Ekim 2020’de Hong Kong ve Şanghay borsalarında yapmayı planladığı, 39,7 milyar dolar gelir getirmesi beklenen ikili halka arz, hükümet tarafından durdurulmuştu.

Gözden Kaçmasın Alibaba’nın kurucusu Jack Ma Çin’e geri döndü Haberin Detayları

Alibaba yine yapılanıyor

Şirketin sahibi olduğu South China Morning Post gazetesinin haberine nazaran, Alibaba Üst Yöneticisi (CEO) Daniel Cang Yong, çalışanlara gönderdiği mektupta, şirketin çatı holdingden bağımsız faaliyet gösterecek 6 iş kümesine bölüneceğini açıkladı.

Alibaba’nın amiral gemisi niteliğindeki e-ticaret platformları Taobao-Tmall, bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı Cloud Intelligence, akıllı lojistik hizmetleri sağlayıcısı Cainiao Smart Logistics, dijital iş tahlilleri alanında faaliyet gösteren Küresel Digital Business, mahallî teknoloji hizmetleri sağlayıcısı Local Services ve medya ile cümbüş dalı teşebbüslerini kapsayan Digital Media and Entertainment kümeleri, bağımsız yönetilen şirketler olarak faaliyet gösterecek.

Yeni yapılanmayla her iş kümesinin piyasada bağımsız faaliyet göstermesi, rekabet için kendi yolunu çizmesi ve halka arz dahil finansman konusunda kendi kaynaklarını yaratması hedefleniyor.

Yaklaşık 200 bin çalışanı olan, piyasa bedeli 250 milyar doları aşan şirketin yine yapılanması, şirketin 1999’daki kuruluşundan bu yana geçirdiği en büyük kurumsal dönüşüm olarak görülüyor.

Alibaba’nın yeni yapısı, ABD’li internet şirketi Google’ın vakit içinde büyüyen ve çeşitlenen operasyonlarını yine düzenlemek için 2015’te çatı holdingi “Alphabet”i kurarak oluşturduğu şirket yapılandırmasını andırıyor.

Alphabet çatısı altında, Google’ın arama motoru, sıhhat verisi, bulut bilişim, araştırma-geliştirme, yatırım ve sermaye üniteleri farklı şirketler olarak yapılandırılmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir