Güneş ve rüzgardaki kapasite tahsisi kesimi geliştirecek

Siyaset Haberleri Mar 30, 2023 Yorum Yok
AA

Dünya, yenilenebilir güce ağırlaşıyor.

Türkiye’de bu mevzuda yatırımlarına sürat verdi.

Kapasite artışının getirisi “can suyu” biçiminde açıklandı

Türkiye Rüzgar Gücü Birliği Lideri İbrahim Erden, Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye bağlı işletme bölgelerinde son açıklanan yaklaşık 3 bin 590 megavatlık rüzgar ve güneş gücü kapasitesinin dala “can suyu” olacağını söyledi.

Kapasitenin 175 megavatlık kısmı Trakya’da kullandırılacak

Erden, bu büyük kapasiteden 175 megavatlık bir kısmın Trakya’da rüzgar gücü santrallerindeki kapasite artışları için kullandırılacağını tabir etti.

“Tesisler rüzgar gücü ya da güneş gücü olarak kurulacak”

Türkiye genelinde toplamda 2 bin 377 megavatlık kapasitenin yüksek tansiyondan şebekeye bağlanabilecek formda lisanssız elektrik üretimi için tahsis edildiğini anlatan Erden, “Bu tesislerin tekrar kıymetli bir kısmının rüzgar gücü ya da güneş gücü olarak kurulması öngörülmekte olup önümüzdeki yıllarda her iki alanda da lisanssız üretimde konseyi güç artışına katkısı olacağı bekleniyor.” diye konuştu.

“Hibrit güç santralleri suramı için kapasite tahsisi”

Ayrıca, rüzgar ve güneş gücü santralleri kullanılarak tesis edilebilecek hibrit güç santralleri suramı için de toplamda 1.038,5 megavat kapasite tahsisinin yapıldığını lisana getiren Erden, şöyle konuştu:

Bu kapasitenin kapasite tahsisi yapılmış olup, hidroelektrik, jeotermal ve termik santrallerdeki hibrit yatırımlar için kullanılacak. Bilhassa Batı Anadolu’da yer alan rüzgar gücü santrallerinde kapasite artışı açısından büyük potansiyel olmakla birlikte bölgesel kapasite kısıtları nedeniyle bu potansiyelin kullanılması beklenenden yavaş ilerliyor. TEİAŞ’a bağlı işletme bölgelerinde son açıklanan yaklaşık 3 bin 590 megavatlık rüzgar ve güneş gücü kapasitesi, Türkiye’nin yenilenebilir güç heyeti gücünün artışı, yenilenebilir güç endüstrisinin artışı ve pak kaynaklara erişim açısından kıymetli bir kazanım ve dala can suyu olacak.

“Bu bölgedeki ışınım oranlarımız çok yüksek”

Enerji Yatırımcıları Derneği Lideri Cem Özkök de birebir bahiste bir açıklama yaparak, Türkiye’nin iklim krizinin sonuçlarını ağır formda yaşayan ülkelerden biri olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

Bu her halükarda yenilenebilir güç şurası gücümüzde bir artışa işaret eder. Ek olarak yeni açıklanan kapasitelerde en yüksek hissenin sarsıntıdan etkilenen vilayetlerin bulunduğu bölgelere verildiğini de gözlemliyoruz. Bu da çok yerinde bir karar. Zira bilhassa bu bölgedeki ışınım oranlarımız çok yüksek. Bilhassa Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Mardin, Diyarbakır üzere ışınım yüzdesi yüksek olan vilayetlerden oluşan 10 bölge için 600 megavatlık lisanssız elektrik üretim faaliyetinde bulunmak üzere iletim düzeyinden yapılacak müracaatlar için tahsis yapılacağı açıklandı.

“Her 1 megavatlık yatırımın yaklaşık 1 milyon dolar yatırım bedeli”

Yatırım bedelleri açısından arazi de dahil olmak üzere her 1 megavatlık yatırımın yaklaşık 1 milyon dolar yatırım bedeli olduğunu belirten Özkök, emsal planlamaların yenilenebilir güç alanında ek yatırım ve istihdam artışını da beraberinde getireceği değerlendirmesinde bulundu.

Gözden Kaçmasın YEKA’ların alan büyüklerinde revize yapıldı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir