Rusya’da 9 Mayıs Zafer Günü kutlandı

Gündem May 11, 2023 Yorum Yok
AA

Sovyetler Birliği, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nı mağlup etti.

Rusya’da kahramanlık destanı olarak her 9 Mayıs Zafer Günü olarak kutlanmaya başladı.

Bugün de o zaferin 78’inci yıl dönümü…

Ülkenin dört bir yanında merasimler düzenlendi.

Başkent Moskova’daki Kızıl Meydan’da da askeri geçit merasimi vardı.

Ukrayna’ya savaş açan askerler de katıldı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in yanı sıra Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Devlet Lideri Serdar Berdimuhamedov ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın katıldığı merasimde 8 binden fazla asker yer aldı.

Askerlerin ortasında Ukrayna’da “özel askeri operasyon”a katılanların da bulunduğu belirtildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun askerleri selamlamasının akabinde Putin, bir konuşma yaptı. Putin, herkesi bir dakikalık hürmet duruşunda bulunmaya çağırdı.

Batılı ülkelere ateş püskürdü

Putin konuşmasında, Nazi Almanyası’nın fedakarlıklarla mağlup edildiğine dikkati çekerek, “Ana vatanımıza karşı bir sefer daha gerçek bir savaş başlatıldı lakin milletlerarası terörizmi püskürttük, Donbas sakinlerini koruyacağız ve güvenliğimizi sağlayacağız.” dedi.

Batılı ülkelere yürüttükleri siyaset nedeniyle reaksiyon gösteren Putin, “Batılı küreselci seçkinler hala ayrıcalıklarından bahsediyor, insanları birbirine düşürüyor ve toplumları bölüyor, kanlı çatışmaları, darbeleri, Rus düşmanlığını ve saldırgan milliyetçiliğini kışkırtıyor, nefret ekiyor, aile, insanı insan yapan klasik kıymetleri yok ediyor.” diye konuştu.

Aşırı hırs ve kibrin trajedilere yol açtığını belirten Putin, “Ukrayna halkının yaşadığı felaketin nedeni budur. Darbenin ve Batılı efendilerinin hatalı rejimlerinin rehinesi, acımasız, bencil planlarının uygulanmasında bir pazarlık kozu haline geldiler.” tabirini kullandı.

Putin, Rusya için dost olmayan bir halkın bulunmadığına işaret ederek, Rusya’nın da dünyadaki birden fazla halk üzere barışçıl, özgür ve istikrarlı bir gelecek istediğini söyledi.

125 silah ve askeri teknik araç sergilendi

Rus ordusu mensubu asker ve askeri öğrencilerin meydanda geçiş yaptığı merasimde, 125 silah ve askeri teknik araç sergilendi.

Tigr-M, BTR-82A, Bumerang zırhlı araçların yer aldığı merasimde, ağır silahlar olarak kısa menzilli balistik füze sistemi “İskender-M”, hava savunma füze sistemi “S-400” yer aldı.

“Ahmat” ve “Spartak” isimli zırhlı araçlar birinci sefer gösterildi.

Askeri geçit merasimi, kıtalararası balistik füze sistemi “Yars”ın gösterilmesiyle son buldu.

Bu yıl askeri uçak ve helikopterlerin geçiş yapmadığı merasimde, tankların da yer almaması dikkati çekti.

Sadece zaferin sembolü olan tarihi T-34 model tank geçiş yaptı.

Geçit merasimi sonrasında Putin ve iştirak gösteren öteki başkanlar, gazilerle birlikte Meçhul Askerler Anıtı’na çelenk ve karanfil bıraktı, hürmet duruşunda bulundu.

“Ölümsüz Alay”

9 Mayıs Zafer Günü, ülkenin pek çok yerinde vatandaşların iştirakiyle ve askeri geçit merasimleriyle kutlandı.

Kutlamalar kapsamında, her yıl binlerce kişinin iştirakiyle yapılan, 2. Dünya Savaşı’nda yer alan, yaralanan yahut hayatını kaybeden yakınlarının fotoğraflarının taşındığı “Ölümsüz Alay” yürüyüşü Moskova’da yapılmadı.

Program çevrim içi olarak ve fotoğrafların pencerelere asılması yoluyla gerçekleştirildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir