Edebiyat kuramcısı ve eleştirmen Yıldız Ecevit’in penceresinden Orhan Pamuk

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Edebiyat araştırmacısı Yıldız Ecevit, Orhan Pamuk’u Okumak isimli incelemesinde, her romanında baş karıştırıcı biçim denemeleri yapan Pamuk’un metinlerinde “Okura yabancı olan neydi?” sorusunun peşine düşüyor ve bu soruya açıklık getirmek için Pamuk’un roman anlayışındaki ana bileşenleri Cevdet Beyefendi ve Oğulları’ndan Yeni Hayat’a uzanan müelliflik serüveni boyunca irdeliyor.

Yıldız Ecevit, odağına Yeni Hayat’ı yerleştirdiği yapıtında Çağdaş Roman-Okur Alakası, Orhan Pamuk’un Yeni Hayat’ı: Yapısalcılığın Işığında Bir Çözümleme Denemesi, Yeni Hayat Romanında Yapı, Anlatım, Biçim ve Lisan Özellikleri Tasavvuf Işığında Yeni Hayat ve Yeni Hayat Romanında Toplumsal Boyut başlıkları altında, çağdaş bir romanı okuma tecrübesini okura gösteriyor.

Nobel Edebiyat Mükafatı sahibi Orhan Pamuk’un romanları üzerine pek çok kitap kaleme alındı; makale yazıldı. Muharrir ve edebiyat kuramcısı Yıldız Ecevit’in titiz çalışmasının eseri olan Orhan Pamuk’u okumak kitabı, ünlü müellifin edebiyatına doyurucu bir bakış sunuyor.

Orhan Pamuk’un edebiyatı

Yıldız Ecevit, muharririn öne çıkan kitaplarından hazırladığı bu inceleme Orhan Pamuk’un lisan, edebi muvaffakiyet üzere değerli kavramlarını öne çıkartıyor. Orhan Pamuk’un yazın dünyasını daha yakından tanımak isteyen kitapseverlere rehberlik eden Orhan Pamuk’u Okumak kitabı, her kütüphanede bulunması gereken yapıtlardan birini teşkil ediyor.

Sayfa: 312

İlgi odağı olan yazar

Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığı günden beri tartışmalarından odağında olan Orhan Pamuk, bazen siyasi ve yeni telaffuzlarıyla gündeme gelirken; bunun yanında yazdığı romanlarla da büyük ilgi odağı oldu. Türk edebiyatının önde gelen edebiyat eleştirmenlerinden olan, görüşleri herkesçe kabul gören muharrir ve kuramcı Yıldız Ecevit, ünlü müellifi bu kitabıyla masaya yatıyor.

Yazar ve eleştirmen Yıldız Ecevit

Sorulara yanıt veren kitap

Bugüne kadar Orhan Pamuk’un rastgele bir kitabını okumayan kitapseverler için Orhan Pamuk’u Okumak kitabı, kararsız ve telaşlı okurlar için yol gösteriyor. Yıldız Ecevit’in tarafsız ve yapan yorumlarıyla harmanlanan bu kitap sayesinde pek çok sorunun karşılığını bulacaksınız.

Kitap sayfası için irtibat:

ergul.tosun@ensonhaber.com

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir