Kitap kapaklarının sıra dışı olması okurları o kitabı almaya itiyor

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Bir kitabı incelerken birinci evvel art kapağındaki tanıtım yazısına bakarız. Tanıtım kapağı ilgimizi çekmiyorsa; bu sefer kapağının ne kadar etkileyici olduğuna bakarız. Bu bütün kitapseverler için geçerli olan bir durumdur. Kitap kapağının sıra dışı olması, ilgi çekiyor olması kitapseverler üzerinde o kitabı okuma isteği uyandırıyor.

Okuyacağımız kitabı kapağına nazaran seçmeyiz elbette. Güzel kitap olduğunu biliyorsak alırız. Hoş kapak karar vermede tesirli en kıymetli faktör değil lakin kıymetli faktörlerden biri özetle…

Ama makus bir kapak yüzünden uygun bir kitabı ıskalama riski her vakit mevcuttur ya da makus bir kapak yüzünden ortalık yerde açıp da okumak istemeyebiliriz.

Satın alma davranışı

Kitap kapaklarının satın alma davranışına tesirinin çok büyük olduğu aşikar. Kitabın ve muharririn ismi kapatılmış iki kitabı yan yana koyalım. İlla ki birinin kapağı bize daha ilgi cazip gelecek ve onu alıp karıştırmak isteyeceğiz.

İlgi çeken kapak dizaynları

Kitapseverlerin gözüne beğenilen ve alımlı gelen kapaklar yayınevlerinde çalışan çizgi editörlerinin de dikkatini çekiyor.

Kitabı yayına hazırlamadan evvel günlerce kapak üzerine çalışan editörler, en ilgi cazip ve değişik kapakta karar kılar.

Okurların bu taraftaki taleplerini bilen yayınevleri ve editörler bazen hayal dünyasının hudutlarını zorlayabiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir