Yeşilçam’ın güler yüzlü tontonu: Necdet Tosun

Magazin May 11, 2023 Yorum Yok
AA

Üsküdar’a Giderken”, “Gurbet”, “Aşkın Gözyaşları”, “Ayşecik”, “İçimizden Biri”, “Küçük Beyefendi” ve “Şafak Bekçileri”nin de ortalarında olduğu çok sayıda Yeşilçam sinemasında canlandırdığı güler yüzlü rollerle izleyicinin sempatisini kazanan Necdet Tosun, vefatının 48. yılında anılıyor.

Balıkesir Burhaniye’de 3 Ağustos 1926’da dünyaya gelen Tosun, eğitim hayatını yarıda bırakarak, doğduğu ilçede lokantacılık, leblebicilik ve terzilik işleriyle uğraştı.

Necdet Tosun, çekim yapmak üzere Burhaniye’de bulunan bir sinema takımının İstanbul’a davet etmesinin akabinde sinemaya adım attı.

İlk olarak 1957’de Muharrem Gürses’in yönettiği “Allı Gelin” sinemasında rol alan sanatçı, siyah beyaz sinemalarla başladığı sinema seyahatinde “güler yüzlü aşçı” rolüyle özdeşleşti, samimi ve sevecen tiplemesiyle izleyicinin gönlüne taht kurdu.

400’e yakın sinemada oynadı

Usta oyuncu, 19 yıllık sanat hayatında boyunca “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”, “Karateciler İstanbul’da”, “Kara Murat Fatih’in Fermanı”, “Elbet Bir Gün Buluşacağız”, “Kanlı Para”, “Fakir Kızın Kısmeti”, “İşportacı Kız”, “Kaldırım Çiçeği”, “Avare Kız”, “Tamirci Parçası”, “Küçük Hanımın Şoförü”, “Gurbet” ve “Üç Garipler”le birlikte 400’e yakın sinemada rol aldı.

Yaşamı geçim ezası içinde geçti

Samimi ve sevecen tiplemesiyle izleyicinin gönlüne taht kuran Tosun, Türk sinemasında güldürü sinemalarına damga vurdu. Lakin canlandırdığı kısa rollerden kazandığı para kâfi olmadığı için, hayatı geçim kasveti içinde geçti.

Başarılı oyuncu, 27 Nisan 1975’te, iş için gittiği Almanya’da bir trafik kazası geçirdi. Ağır yaralanan sanatçı, tedavi için İstanbul’a getirildi lakin kazadan 13 gün sonra, 10 Mayıs 1975’te 49 yaşındayken vefat etti. Usta oyuncunun cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Çocukları da birebir mesleği seçti

Vefatından sonra babalarıyla tıpkı mesleği seçen Gürdal ve Erdal Tosun da çok sayıda tiyatro oyunu ve sinema sinemasında rol alarak, izleyicinin gönlünde yer edindi. Gürdal Tosun böbrek yetmezliği nedeniyle 30 Ağustos 2000’de 33 yaşındayken, Erdal Tosun ise trafik kazası sonucu 30 Kasım 2016’da 53 yaşındayken İstanbul’da vefat etti. Usta oyuncunun eşi Sevim Tosun da 26 Şubat 2020’de hayata veda etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir