Malatya’da hayırsever depremzede, yerini konteyner kente bağışladı

Genel Nis 03, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

6 Şubat’taki zelzelelerin en fazla etkilediği ilçelerden biri olan Doğanşehir’de, depremzedelerin barınma meselesinin çözülmesi için çalışmalar sürüyor.

İstanbul’da grafikerlik yapan ve 11 yıl evvel doğduğu topraklara dönen Ahmet Doğan da (43) hemşehrilerinin Doğanşehir’i terk etmemesi için ilçe merkezindeki yerini konteyner kent kurulması için verdi.

Doğan, 1986 Malatya, 17 Ağustos 1999’da Marmara ve son olarak Kahramanmaraş merkezli sarsıntıları yaşadığını belirterek, son afette de meskeninin yıkıldığını söyledi.

Eşinin enkazdan kurtarıldığını, yaşanan bu felaketten büyük hüzün duyduklarını lisana getiren Doğan, “Allah’a şükür canımız sağ. Hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Tahsis ettiği yere konteynerler yerleştiriliyor

Ata toprağında bağ, bahçe işleriyle uğraştığını anlatan Doğan, sarsıntının arkasında insanların barınma sıkıntısının ortaya çıktığını belirtti.

Doğan, şöyle konuştu:

Deprem çiftçiliğe orta vermemize neden oldu. Doğu Mahallesi’nde 14 dönümlük yerimiz vardı. Burası kent merkezine, alt yapıya, şebeke suyuna daha yakın olduğu için halkımızın hizmetine sunduk. Elimizde olan araziyi vatandaşlarımızı Doğanşehir’den gitmesin diye konteyner kent kurulması için verdik. Araziyi tahsis ettiğimizi duyanlar ‘Allah razı olsun, ölmüşlerinizin hayrı olsun.’ diyorlar. Hoş yansılar alıyoruz.

Bazı depremzedeler ilçeye dönüyor

Depremde meskeni yıkıldıktan sonra 2 kızıyla Karaman’a giden Yeliz Karabıyık (35) da tekrar memleketine döndü.

Şu anda AFAD aracılığıyla bahçelerine kurulan çadırda yaşayan Karabıyık,

Depremden 3 gün sonra Karaman’a gittik, bir ay kadar orada kaldık lakin eşim ve hayvanlarımız burada olduğu için geri dönmek zorunda kaldık. Çok sıkıntı günler de yaşadık fakat çok şükür birden fazla zorluğu atlattık. Allah razı olsun devletimizden, milletimizden. Sabır gerektiren bir şey. Çabucak her şey olmuyor, çok hasar var. Bize de sabretmek düşüyor.

diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir