Honda’nın elektrifikasyon süreci hızlanıyor

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok
AA

Honda Motor, Japonya’da düzenlediği basın toplantısında, elektrikli araçlarla ilgili gelecek planlarını paylaştı.

Honda, motosiklet tarafında 2025 yılına kadar dünya genelinde 10’dan fazla elektrikli motosiklet modelini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Aynı vakitte şirket, elektrikli modellerin yıllık satışını 2030 yılı prestijiyle toplam ünite satışlarının yaklaşık yüzde 15’ine denk gelen 3,5 milyon adede çıkarmayı da hedefliyor.

2023 yılı içerisinde birinci elektrikli scooter modeli olan EM1 e:, evvel Japonya, daha sonra Avrupa ve Endonezya’da Honda Taşınabilir Güç Paketi e: değiştirilebilir batarya ile satışa sunulacak.

Honda, 2040 yılına kadar dünya çapında elektrikli araç (EV) ve yakıt hücreli elektrikli araç (FCEV) satış oranlarında yüzde 100’e ulaşmayı hedefliyor.

2030’a kadar 30 yeni model geliyor

Bu gayeyle Honda, 2030 yılına kadar yılda 2 milyon adedin üzerinde üretim hacmine sahip 30 elektrikli araç modelini dünya çapında satışa sunmayı planlıyor.

Buna yönelik olarak, Kuzey Amerika’da General Motors (GM) ile birlikte geliştirilen Honda Prologue ve Acura ZDX modellerinin 2024 yılında satışa sunulması planlanırken, Honda’nın özgün özel KONUT platformuna dayanan yeni Elektrik&Elektronik (E&E) yapısını benimseyen orta boyutlarda bir MESKEN modeli 2025 yılında yollarda olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir