Kuasarların ateş alarak parlamasının sırrı çözüldü

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Günümüzde bile hala gizemini muhafazaya devam eden kuasarlar, aşırı parlaklığa ve kütleye sahip gök cisimleri olarak karşımıza çıkıyor.

İlk yapılan araştırmalar, kuasarların evrenin birinci oluşum vaktinden kalan galaksiler olduğunu gösteriyordu.

Kuasarlar genel olarak Dünya’mızdan 3 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Gökyüzünde görünen en parlak kuasar ise bize 33 milyar ışık yılı uzaklıkta olmasına karşın epeyce parlak görünüyor.

Bilim insanları büyük bir sırrı çözdü

Astronomlar, kainattaki en güçlü ve parlak varlıklar olan kuasarların, ateş alarak parlamasının gizeminin çözüldüğünü açıkladı.

Irishexaminer’ın haberine nazaran, İngiltere’nin Sheffield ve Hertfordshire üniversitelerinden astronomlar, İspanya’nın La Palma adasındaki Isaac Newton Teleskobu’ndan gelen dataları inceledi.

Kuasarların alev alarak parlamasının gizeminin çözüldüğü kaydedilen araştırmada, bunun sebebinin, çok güçlü güçlere sahip galaksilerin birbirlerine çarparak birleşmesi sırasında yaşanan bir olay olduğu belirtildi.

Astronomlar, 48 kuasar ve onlara konut sahipliği yapan galaksilerle ilgili müşahedelerini, kuasar içermeyen 100’den fazla galaksinin müşahedeleri ile karşılaştırdı.

Kuasarlara mesken sahipliği yapan galaksilerin öbür galaksilerle etkileşime girme yahut çarpışma mümkünlüğünün yaklaşık üç kat daha fazla olduğu sonucuna varıldı.

Araştırmada, galaksiler çarpıştığında, gazların kara deliğe gerçek sürüklenerek burada emildiği ve gerisinde “radyasyon halinde fevkalâde ölçüde güç açığa çıkararak fenomen olan kuasar patlamalarına” neden olduğu belirtildi.

Kuasarlar birinci olarak 60 yıl evvel keşfedilmelerine karşın bu kadar güçlü bir aktivitenin nasıl üretilebildiği bilinmiyordu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir