İkinci el araba piyasası bayram sonrasında sessiz

Genel Nis 29, 2023 Yorum Yok
İHA

İkinci el araba piyasasındaki bayram hareketliliği yerini sessizliğe bırakmış durumda.

Oto galericiler, bu sessizliğin kısa süreceğini belirtirken, fiyatların iki bayram ortasında yüzde 15 kadar artış yaşanacağı öngörüyor.

Öte yandan, ikinci el arabalarda ortalama araç fiyatları 450 ile 500 bin TL ortasında değişiyor.

“İhtiyaç dışında araç almayın

Bayram öncesi ikinci el araç piyasasında hareketliğin arttığını belirten galerici Gökhan Ardeşen, şu tabirleri kullandı:

Bu neden fiyatlar da yüzde 10 artmış durumda. Şu anda ise bayram sonrası her bayram sonrası olduğu üzere 10 gün kadar hareketlilik olmaz. Sonrasında ise hareketlilik tekrar başlayacaktır.

Fiyat artışlarında vatandaşın gereksinimi olmadan araç alması büyük etken oluyor. Vatandaşların gereksinim dışında araç almamaları lazım. Biz bu türlü yaptıkça araç fiyatları yükseliyor.

En azından gereksinim dışında araç almazsak araç enflasyonunu da düşürmüş oluruz. Öngörümüz, kurban bayramına kadar tekrardan ikinci el araç piyasasında yüzde 15 ile 20 kadar fiyat artışı bekliyoruz.

Togg’un piyasaya şu anda tesirinin olacağını düşünmüyorum. Ne zamanki Togg seri üretime geçer o vakit fiyatlar geriye çekilir. Bunun müddeti ise yaklaşık 4 seneyi bulur. Bizler Togg araçları galerimizde görmek isteriz ama dediğim üzere seri üretim bunun için büyük etken olacaktır.

Araç fiyatlarında değinen Ardeşen, kelamlarını şöyle tamamladı:

Ortalama yüksek yıllı ikinci el araçlar 450 ile 500 bin TL ortasında değişiyor. Bu fiyatlar buralarda ne kadar kalır bilmiyoruz tabi. Önümüzde hem seçim var hem de bayram var. Temennimiz fiyatların düşmese bile sabit kalması.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir