Baltimore Katolik Kilisesi’nde 80 yılda 156 rahip 600’den fazla bireye cinsel tacizde bulundu

Gündem Nis 07, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

ABD’nin Maryland eyaleti Başsavcılığı, Baltimore Başpiskoposluğu’nda çocuklara yönelik cinsel istismara ait 2019’dan bu yana devam eden soruşturmayla ilgili raporu yayınladı.

“Maryland’de Din Adamlarının Suistimali” başlıklı 456 sayfalık raporda, birçoğu evvelden bilinen 156 rahip, 600’den fazla bireye son 80 yılda cinsel tacizde bulunmak ve fizikî azap yapmakla suçlandı.

Raporda, rahipler ortasındaki “yaygın cinsel istismar” ve Baltimore Başpiskoposluğu’nun bunlara karşı “sessiz kabahat ortaklığı” detaylarıyla yer aldı.

“Hesap verme günüdür”

Eyalet Başsavcısı Anthony Brown, raporun açıklanması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, “Bugün, muhakkak Maryland’de bir hesaplaşma ve hesap verme günüdür” biçiminde konuştu.

Yüzlerce şahısla görüşüldü

Brown, soruşturmanın başladığı tarihten bu yana 300’den fazla kişinin kendileriyle temas ettiğini, rapor için yüzlerce kişi ile görüşüldüğünü ve 1940’lara kadar varan yüzbinlerce dokümanın incelendiğini kaydetti.

Raporda ismi geçen tacizci rahiplerin ve kilise liderliğinden şahısların bir birçoklarının hayatta olmadığına dikkati çeken Brown, “Hayatta kalan kurbanlar için cezai adaletin yerine getirildiğini görmek için çok geç olsa da başpiskoposluğun ihlallerini mümkün olan en geniş ölçüde ifşa etmenin bir ölçü hesap verebilirlik getireceğini ve tahminen de diğerlerini öne çıkmaya teşvik edeceğini umuyoruz” dedi.

‘Masum çocuklara verilen büyük zarar’ vurgusu

Baltimore Başpsikoposu William Lori, yaptığı yazılı açıklamada, raporun, suçsuz çocuklara verilen büyük ziyanı hatırlattığını belirterek, “İstismarın detaylı anlatımları şoke edici ve ruhları yakıcı” sözünü kullandı.

Yapılan istismarların doğruluğunu kabul ederek özür dileyen ve bu bahisteki güzelleşmeler için takviye taahhüdünde bulunan Lori, başpiskoposluğun bu kapsamdaki sorumlulukları çerçevesinde değişmeye ve ilerlemeye devam ettiğini kaydetti.

Maryland Başsavcılığı, soruşturmadaki evrakların birçoklarının büyük heyet aracılığıyla elde edilmesi nedeniyle hazırlanan raporun yayımlanması için şubatta mahkemeye başvurmuş, Baltimore Kent Mahkemesi de dün raporun birtakım kısımlarının kesilerek yayınlanabileceğine karar vermişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir