BM’den İsrail’in Mescid-i Aksa saldırısına reaksiyon

Gündem Nis 07, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

İslam aleminin kutsal ayı Ramazan’da işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya teravih namazından sonra İsrail güçleri tarafından düzenlenen baskına yansılar büyüyor.

Baskınla ilgili Birleşmiş Milletler’den de (BM) bir açıklama geldi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında Mescid-i Aksa saldırısı hakkında konuştu.

“Dehşet verici ve şok edici”

Dujarric, “Genel Sekreter, Kıble Mescidi’nde İsrail güvenlik güçlerinin şiddet uyguladığı imgeleri dehşet verici ve şok edici olarak nitelendiriyor.” açıklamasında bulundu.

Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal olan bu devrin şiddet değil barış vakti olması gerektiğini aktaran Dujarric, ibadet yerlerinin da yalnızca barışçıl ibadetler için kullanılması gerektiğini belirtti.

Dujarric, İsrail güçlerinin yerleşkedeki sıhhat tesisine de ziyan verdiğini, BM’nin bu tesisin tekrar inşası için katkı sağlayabileceğini kaydetti.

Mescid-i Aksa baskını

Fanatik Yahudi yerleşimcilerin “Pesah Bayramı” nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme ve burada kurban kesme davetleri üzerine gece teravih namazının akabinde bir küme Filistinli Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’ne sığınmıştı.

İsrail güçleri, sahur vaktinde Aksa’ya düzenlediği baskın sırasında, Kıble Mescidi’ne sığınanlara şiddet kullanarak müdahale edip kutsal mabedi “savaş alanına” çevirmişti. İsrail güçlerinin baskını sabah namazının akabinde da devam etmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir