Ayfer Tunç’tan yenilikçi, ezber bozan bir roman: Kuru Kız

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Modern Türk edebiyatının sevilen bayan müelliflerinden olan Ayfer Tunç’tan yepisyeni bir roman: Kuru Kız…

Osman, Dünya Ağrısı, Aşıklar Mecnundur Ya da Yazı Tipe, Yeşil Peri Gecesi, Aziz Beyefendi Hadisesi üzere kitapların müellifi olan Ayfer Tunç, Kuru Kız romanıyla okurlarına yine merhaba diyor.

Ayfer Tunç’u yakından takip eden okurları bilirler Tunç’un ne kadar usta bir edebiyatçı olduğunu. Ayfer Tunç’un yeni romanı, tek başına bir bayanın tüm dayatmalara başkaldırısı. Kuru Kız, toplumsal baskılardan özgürlüğe kaçış üzerine, uzun yıllar konuşulacak bir roman. Tunç’un uzun vakittir üzerinde çalıştığı romanı nihayet raflardaki yerini alarak okurlarla buluştu.

Şunu söylemeliyim ki; Ayfer Tunç dayanılmaz ötesi bir muharrir. Bütün kitaplarını okumasam da öne çıkan, çok beğenilen romanlarını severek okudum. Bilhassa Osman romanı bir başyapıt benim için.

Sayfa: 216

Kuru Kız kitabının da bende birebir etkiyi yaratacağından hiç kuşkum yok. Ayfer Tunç’un satırlarıyla şimdi tanışmayan kitapseverleri Kuru Kız romanıyla başlangıç yapmalarını tavsiye ediyorum. Yalnızca Kuru Kız kitabı değil, başka yapıtlarını de okumalarını salık veriyoruz.

Her okur üzere Ayfer Tunç’un Kuru Kız romanı bende de heyecan yarattı. Ayfer Tunç, okurlarını taşranın karanlığından alıp dünyanın bir ucuna götürüyor. Şimdilik daha ötesi yok. Kuru Kız, tüm vakitlerin mağdurları üzerine, yenilikçi, ezber bozan bir roman.

Kitaptan…

“Ushuaia, Arjantin’in Tierra Del Fiego – Ateş Toprakları eyaletinin başşehridir. Dünyanın sonundaki kenttir. Ushuaia’nın güneyinde yalnızca askerî üslerde insan varlığı bulunur. Antarktika’ya yakınlığı nedeniyle iklimi bir oldukça serttir. 2013 sayımına nazaran nüfusu 60 bin olan Ushuaia’da bugün 70 bin kişinin yaşadığı kestirim edilmektedir. Son yıllarda turizmin beğenilen yerlerinden biri haline gelen kentte, Dünyanın Sonu Müzesi, Dünyanın Sonu Deniz Feneri, Dünyanın Sonu Postanesi ve Dünyanın Sonu ismini taşıyan pek çok otel, motel, restoran, kafe üzere çeşitli işletmeler bulunur. Antarktika seyahatlerinin çıkış noktasıdır. Ushuaia’da isteyenlerin pasaportlarına “Fin Del Mundo – Dünyanın Sonu” damgası vurulur. Kimi turistler buna beş peso bazıları de on beş dolar ödediklerini söylerler. İkisi de doğrudur, damganın gerçek fiyatı meçhuldür.”

Kitap sayfası için bağlantı:

ergul.tosun@ensonhaber.com

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir