Z Nesli tuşlu telefonları tercih etmeye başladı

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren akıllı telefonlar nedeniyle tuşlu telefonlar rafa kaldırıldı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın askerde kısmi telefon kullanımına müsaade vermesinin akabinde, kamerasız ve tuşlu telefonlara olan ilgi tekrar artmaya başlamıştı.

2000’lerin başındaki tuşlu elefonlar, düşük fiyatları nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde, orta doğuda, Hindistan’da ve Afrika’da uzun müddettir popülerdi.

Counterpoint araştırmasına nazaran,bu bölgeler 2022’deki tuşlu telefon satışlarının yüzde 80’ini oluşturuyordu. Daha sonra ise bu bölgelerde bile telefonlara olan ilgi azaldı.

Z Jenerasyonu tekrar tuşluya yönlendi

Öte yandan, ABD’de yapılan yeni bir araştırma, artık Z Jenerasyonu’nun da tuşlu telefonlara yönlendiğini gösteriyor.

Örneğin Nokia markasının lisans sahibi HMD Küresel, 2022 boyunca ABD’de her ay on binlerce tuşlu telefon sattı.

Bu şaşırtan eğilimin nedeninin, ekranlardan bıkan ve akıl sıhhatlerini korumak için ekran müddetini kısaltmaya çalışan 1997 ile 2012 ortasında doğan, şu anda 11 ila 26 yaşları ortasındaki Z Nesli olduğu düşünülüyor.

Yeni kuşak bilhassa toplumsal medyanın psikolojilerine olan tesirlerini azaltmak istiyor.

Tuşlu popülaritesindeki artış, tipik akıllı telefonlarda bulunan dikkat dağıtıcı ögelerin olmaması sayesinde, Light Phone 2’nin üreticisi Light üzere şirketlere yarar sağladı.

Odaklanmayı kolaylaştıran ve oyunlar, uygulamalar üzere faktörlerden arındırılmış klasik cep telefonları, görünüşe nazaran uzun yıllar hayatımızda kalmaya devam edecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir