ABD’den dünyada demokrasinin ilerlemesi için 690 milyon dolarlık fon

Gündem Mar 31, 2023 Yorum Yok
AA

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerince 19 yıl evvel Irak’ta Saddam Hüseyin’in biyolojik silahlar ürettiği argümanıyla başlatılan işgal, ülkeye kelamı verilen ‘demokrasi’ yerine bedelini sivillerin ödeyeceği büyük bir kaos getirdi.

Libya, Mısır ve Suriye üzere ülkelerin geldiği makûs durumda da ABD’nin büyük tesiri oldu.

Demokrasi Tepesi’ne tenkit yağdı

Bu yılki Demokrasi Tepesi’ne demokratik oldukları ‘şüpheli’ addedilen birçok ülkenin davet edilmesi eleştirilmiş ve ABD Biden’ın demokrasi tarifine ‘çifte standart’ nitelemesi yapıldı.

Time mecmuası Demokrasi Tepesi’ne ait, “Biden’ın demokrasi doruğu ikiyüzlülüğün zirvesi” manşetini attı.

ABD tekrar bir yerlere demokrasi götürme peşinde

ABD, Kosta Rika, Hollanda, Güney Kore ve Zambia’nın konut sahipliğinde çevrim içi düzenlenen 2. Demokrasi Tepesi’ndeki konuşmasında ABD’deki Kongre baskınına değinen Biden, Amerikalı seçmenlerin ABD demokrasisine ziyan veren ‘aşırılık yanlılarını’ reddettiğini söyledi.

ABD Lideri, dünya genelinde demokrasilerin güçlendiği, otokrasilerin ise zayıfladığı değerlendirmesinde bulunurken ayrıyeten Rusya’nın Ukrayna’daki ataklarına karşı demokratik idarelerin birlik olarak Kiev’e takviye verdiğini söyledi.

690 milyon dolarlık fon

Demokratik programları desteklemek için 690 milyon dolarlık fon ayırdıklarını duyuran Joe Biden, gelecek 3 yıl boyunca dünya çapında demokrasiyi ilerletme gayesiyle 9,5 milyar dolar ayırmak için Kongre ile birlikte çalışmayı planladıklarını aktardı.

Biden, teknolojinin demokrasi üzerindeki tesirlerine de değinerek bu hafta casus yazılımların yasaklanmasıyla ilgili imzaladığı kararnameden bahsetti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir