Depremzede pide ustaları, Ankara’da hayırsever restoran sahibinin takviyesiyle fırın açtı

Genel Mar 31, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

2010’dan beri Malatya’da fırın işleten Işık kardeşler, 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelerin akabinde hem konutlarını hem de ekmek tekneleri olan pide fırınlarını yitirdi.

Yaşadıklarını anlatan Emrah Işık, yaklaşık 13 yıldır ağabeyiyle pide fırını işlettiklerini, sarsıntıların akabinde neredeyse her şeylerini kaybettiklerini söyledi.

Işık, zelzelede hem konutlarının hem de pide fırınlarının ağır hasar aldığını, bunun üzerine ağabeyinin ailesi ve kendi ailesi olmak üzere 23 bireyle Ankara’daki başka ağabeylerinin yanına yerleşmeye karar verdiklerini anlattı.

Birçok hayırseverce ziyaret edildiler

Ankara’ya yerleştiklerinde çok sayıda hayırseverin kendilerini ziyarete geldiğini belirten Işık,

Abimin çalıştığı üniversitedeki öğretim vazifelisi Metin Hoca da bizi ziyarete gelmişti. Konuşma ortasında pide ustası olduğumuzu söyledik. Sonrasında Metin Hoca ne yapabilirim diye düşünmüş ve durumumuzu ünlü bir hamburger restoranın sahibi olan Volkan Ersu’ya anlatmış.

diye konuştu.

“Odunumuz, unumuz alındı, önümüzü açabilecek imkanlar sağlandı”

Restoran sahibi Ersu’nun kendilerine yardımcı olmak için çok uğraştığını lisana getiren Işık, Ersu’nun restoranının gerisindeki atıl duran fırını kendileri için fiyatsız tahsis ettiğini belirtterek şunları söyledi:

Volkan Bey’den birinci teklif geldiğinde evvel duygusal yaklaştık. ‘Gelin emeğinizin karşılığını alın, ben Ankara halkına güveniyorum size takviye verirler’ dedi. Dediği üzere de oldu, hiç kimse yardımını esirgemedi. Odunumuz, unumuz alındı, önümüzü açabilecek imkanlar sağlandı. Volkan Bey’e, ‘Sizin yaptığınızı kardeş kardeşe, baba oğula yapmaz.’ dedik.

Ersu’nun kendilerine büyük takviye verdiğini, işletmesindeki işçisi dahi kendileri için görevlendirdiğini belirten Işık, pide yapmanın maddi çıkarın yanı sıra zelzelenin akabinde kendilerine terapi üzere de geldiğini söyledi.

Işık, Malatya’ya mahsus pideleri başkentliler için özel olarak hazırladıklarını tabir etti.

“Çok önemli ilgi gördüler”

Restoran sahibi Volkan Ersu da iki kardeş için elinden geleni yapmaya çalıştığını, Ankara’da kalıcı olmaları için imkanlar sağladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

Restoranımız daha öncesinde kebap salonuydu. Burayı dekore ederken ileride kendimize pizza yaparız diye fırın kısmını atıl bırakmıştık. Aklımıza çabucak burayı etkin hale getirmek geldi. Fırını yaktık, materyalleri aldık. Hem bir yarar oldu hem de Ankaralılar bu lezzetleri tanıdı. Çok önemli de ilgi gördüler. Artık birlikte devam edeceğiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir