Zigana Tüneli’nde sona hakikat: Açılışa hazırlanıyor

Gündem Mar 29, 2023 Yorum Yok
DHA

Trabzon- Gümüşhane kara yolu üzerine yapılan, 17 Mart 2017’de temeli atılan Zigana Tüneli’nde çalışmalar tamamlandı.

Işığın göründüğü proje ile Gümüşhane’nin Torul ilçesi Köstere köyü mevkisiyle Trabzon’un Maçka ilçesi Başarköy köyü ortasında, her biri 14,5 kilometre uzunluğunda çift tünel inşa edildi.

Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi’nden bin 15 metre kotundan girilip, bin 264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılacak.

Yüzde 0,85 eğimle de inilerek, Köstere Vadisi’nden bin 212 metre kotundan çıkacak tünel ile Zigana Dağı geçilecek.

Mesafe 30 dakika kısalacak

Tünel, Gümüşhane ile Trabzon ortasındaki ulaşımı, 30 dakika kısaltacak.

Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahtaki tünel tamamlandığında dünyanın 3’üncü, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olacak.

Kara yolu tünellerinde Türkiye’de birinci sefer yapılan ‘dikey şaft yapıları’, Zigana Tüneli’nde uygulandı.

Proje ile 3 istasyonun her birinde 1 pak, 1 de kirli hava olmak üzere toplam 6 adet havalandırma şaft yapısına yer verildi.

Büyük tasarruf sağlayacak

Yurt içi kara yolu ulaşımıyla memleketler arası ticaretin daha süratli ve sağlam yapılmasına katkı sağlayacak proje ile vakitten 40 milyon TL, akaryakıttan ise 99 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 139 milyon TL tasarruf edilecek.

Tünel ile karbon salınımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa edilen tünel, Trabzon-Aşkale yolunun 44’üncü kilometresindeki Maçka-Başarköy mevkisinde başlayıp, 67’nci kilometrede yer alan Köstere-Gümüşhane yoluna köprülü kavşak ile bağlanacak.

12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolu 2’şer şeritli bölünmüş yol haline gelecek.

Son rötuşlara geçildi

Elektromekanik imalatlarının yanında, asfalt, havalandırma ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanan tünelde boya ve etraf düzenlemesi süreçleriyle son rötuşlara geçildi.

Nisanda hizmete açılması için hazırlıkların sürdürüldüğü tünel; bilhassa kış aylarında dik ve virajlı rampalarda kar, sis ve buzlanmanın yanında ulaşımı kısaltarak, heyelanla kaya düşmeleriyle kaygı yaşayan şoförleri de rahatlatacak.

Öte yandan şoförlere konforlu, inançlı ve ekonomik ulaşım imkanı sağlayacak Zigana Tüneli içerisindeki son durum da görüntülendi.

Sürücüler sabırsızlıkla bekliyor

Güzergahı sık kullanan tır sürücüsü Nurettin Çil, korkusuz ve inançta seyahat edecekleri için memnun olduklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

Zaman vakit sisten göz gözü görmüyor. Taş düşmeleri yaşanıyor. Yolda köpekler oluyor, onlardan kaçamıyoruz. Tek isteğimiz bir an evvel tünelin açılması. Can ve mal güvenliğimiz için kendimizi tünele atmak istiyoruz. Tünel açıldığında yakıttan, vakit ve günden azalma yaşanacak.

“Tünelin açılmasıyla vakitten tasarruf bizim için daha iyi”

Zigana Dağı’nda sıkça kaza yaşandığını belirten TIR sürücüsü Ali İstek Terzi ise yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Tünelin bir an evvel açılması bizim için düzgün olacak. Kışın Zigana Dağı’nı geçerken ezalar yaşıyoruz. Otomobillerimiz yolda kalıyor. Taşlar yuvarlanıyor. Sis oluyor, siste taş yuvarlandığı vakit görme talihimiz olmuyor. Köpek çıkıyor önümüze. Aşağıya yanlışsız ağır tonajlı araçlarımızla durma bahtımız olmuyor. Tünelin açılması bizim için daha âlâ. Tünelin açılmasıyla vakitten tasarruf bizim için daha güzel. Yakıt bakımından şirketler rahatlayacaklar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir