Yemen Dışişleri Bakanı Mübarek: Türkiye’nin Yemen’e dayanağı, tarihi bağların göstergesi

Gündem Nis 03, 2023 Yorum Yok
AA

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek, Türkiye’den övgüyle kelam etti.

Mübarek, ülkesindeki savaşı değerlendirirken Türkiye’nin Yemen tavrına ait konuştu.

Türkiye ile alakalara vurgu

Bakan Mübarek, Türk hükümetinin Yemen halkına ve legal hükümete dayanak veren tavrının, iki ülke ortasındaki bağların parlak bir göstergesi olduğunu lisana getirdi.

Yemen’deki savaşın mutabakatla çözülmesi gereken bölgesel bir sorun olmadığını tabir eden Bin Mübarek, “Mesele, Husilerin, yasal idareye darbe yapması nedeniyle siyasi kökleri olan bir iç sıkıntıdır.” dedi.

Yemen halkına takviyeden övgüyle kelam etti

Yemen ile Türkiye ortasında tarihi bağların da getirdiği özel bir alaka bulunduğunu lisana getiren Mübarek; bu alakanın, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda istikrarlı bir gelişme kaydettiğini aktardı.

Türk hükümetinin, Husiler nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Yemenlilere sağladığı kolaylıklar ile Yemen halkı ve hükümetine verdiği takviyeden övgüyle kelam eden Bin Mübarek, Aralık 2022’de farklı alanlarda daha çok iş birliği ve uyum için Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Esir değişimi

Husiler ile hükümet ortasında yapılan esir değişimi muahedesine değinen Bin Mübarek, muahedenin olumlu bir adım olmasının yanı sıra üzerinde yeni şeyler inşa edilecek birinci evre niteliği taşıdığını belirtti ve ekledi:

Esir takası, üzerinde muahede sağlanabilecek sıkıntıların en kolayı. Husilerin esirlerin hür bırakılması konusunda uyması gerektiği türel ve ahlaki temeller var.

Esir probleminin 2018 yılında Stockholm Muahedesi ile üzerinde uzlaşı sağlanan eski bir kazanım olduğunu lakin Husilerin başka mutabakat hususları üzere bu hususta da o günden bu yana kendilerini oyaladığını belirten Bin Mübarek, “Hükümet, esir sıkıntısını acıların sonlandırılması gereken en değerli insani sorunlar ortasında görüyor.” sözlerini kullandı.

Gözden Kaçmasın BAE ile Yemen, Suudi Arabistan-İran alakalarının yine başlamasından mutlu Haberin Detayları

Bölgesel diplomasi

Yemenli Bakan, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’in, BM Güvenlik Kurulu’nda 15 Mart’taki brifinginde Yemen krizinin tahlili için bölgesel diplomatik hareketliliğin olduğu tarafındaki tabirlerine de değindi.

Ülkedeki krizin hep bölgesel ve memleketler arası değere sahip olduğunu vurgulayan Bin Mübarek, şunları kaydetti:

Yemen’de krize ait son devirdeki diplomatik hareketliliğin etkenlerinden biri, Avrupa’nın ve memleketler arası toplumun, İran rejimine karşı Yemen ile ilgisi olmayan, bilinen sebeplerle uyguladığı ve yalnızlaşmasına neden olan baskılardır.

Barış girişimi

Yemen hükümetinin milletlerarası topluma, Husilerin barış teşebbüsüyle ilgili önerdikleri konusunda temkinli yaklaşma davetinde bulunan Bin Mübarek, hükümetinin, İran’ın bölgedeki tavrına karşı da temkinli olma ikazında bulunduğunu, İran’ın Husi milislere haftalık tonlarca silah gönderdiğini söyledi.

Husilerin, barışı kabul etmekten çok uzak olduğunu tam bilakis Marib, Şebve ve Taiz’de askeri olarak tansiyonu yükseltmeye devam ettiğini kaydeden Bin Mübarek, milislerin, Batı Kıyısı bölgesinde de askeri yöneticileri insansız hava araçlarıyla maksat aldıklarını aktardı.

Bin Mübarek, Husilerin ayrıyeten, hükümet ve halka karşı ekonomik bir savaş yürüttüğüne dikkati çekti.

Gözden Kaçmasın Dünya Bankası Yemen’e besin dayanağı verecek Haberin Detayları

Suudi Arabistan-İran ilişkileri

Suudi Arabistan ile İran ortasındaki ilgilerin olağana dönmesi ve bu gelişmenin, Yemen’deki savaşa tesirlerini pahalandıran Bin Mübarek, “Yemen’deki savaşın, Husilerin legal otoriteye darbe yapmasından kaynaklı bir iç sorun olduğunu, bölgesel bir sorun olmadığını” söyledi.

Yemen hükümetinin, ilkesel olarak ateşkesin sağlanması için sunulan tüm teşebbüslere olumlu olarak yaklaştığını ancak tıpkı vakitte da kelamlara değil, fiillere baktığını aktaran Yemenli Bakan, Yemen’deki krize son vermek için Suudi Arabistan ile İran ortasında Çin arabuluculuğu olduğu istikametindeki haberlere ait ise “Çinli dostlarımız, Yemen’deki krizin bitmesi için arabulucu olduklarına dair bir şey söylemedi.” tabirlerini kullandı.

Gözden Kaçmasın Yemen’deki iç savaş 8 yıldır sürüyor Haberin Detayları

Hükümetin çabası

Yemen’deki krizin tahlili için hükümetin sarf ettiği uğraşlardan bahseden Bin Mübarek, şöyle devam etti:

2022’de Nisan-Ekim ayları ortasındaki birinci 6 aylık ateşkeste hükümet ateşkesin tesisinden yanaydı. Hükümet, art geriye ödünler sundu. İnsani sıkıntıları pazarlık konusu yapmadı ve Husilerin sebep olduğunu bilmesine karşın berbatlaşan insani durumları hafifletmek için bu istikametteki her şeyi kabul etti.

Husiler ise rastgele bir münasebet sunmadan ateşkesin yenilenmesine karşı çıktılar. Ayrıyeten Yemen’deki en büyük insani problem olan, sivillerin gaye gözetilmeksizin bombalandığı 8 yıldır abluka altındaki Taiz sorununda hiçbir odunda bulunmadılar.

Bunun yanı sıra hükümetin Sana Milletlerarası Havalimanı’nın yine hizmete girmesini, Hudeyde Limanı’nın tüm Yemen limanlarında uygulanan petrol türevlerinin ithalatını düzenleyen prosedürlerden hariç tutulmasını kabul ettiğini söyleyen Bin Mübarek, Husiler ateşkesin uzatılmasını kabul etmese de hükümetin, bu taahütlerini yerine getirdiğini kelamlarına ekledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir