Finlandiya’da seçim vakti: Halk sandığa gidecek

Gündem Nis 03, 2023 Yorum Yok
AA

Finlandiya’da halk, genel seçimler için sandık başına gidecek.

İskandinav ülkesindeki seçimler, 2 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek. Siyasi partiler, meclisteki 200 sandalye için yarışacak.

Seçim barajı yok

Ülkede partilerin parlamentoya girebilmeleri için seçim barajı bulunmuyor fakat bir siyasi partinin hazine yardımından faydalanabilmesi hedefiyle yüzde 2’den fazla oy alması gerekiyor.

Finlandiya basınında paylaşılan son anketlere nazaran, Toplumsal Demokratlar liderliğindeki mevcut beş partili hükümet, büyük olasılıkla bir kere daha kurulamayacak.

Son anketlerdeki durum

Uzmanlar, 2019 seçimlerinde birbirlerine çok yakın oy olan üç partiden hangisinin başkan olacağı konusunda öngörüde bulunmanın sıkıntı olduğunu belirtiyor.

Son anketler, Ulusal Koalisyon Partisi’nin oyların yüzde 20,8’ini, Toplumsal Demokrat Parti’nin yüzde 19,9’unu ve milliyetçi Gerçek Finler Partisi’nin yüzde 19’unu alacağını gösteriyor.

Ülkede erken oylama, çeşitli bölgelerde 22-28 Mart’ta tamamlandı.

Öne çıkan siyasi partiler ve eğilimleri

Finlandiya’da Başbakan Marin liderliğindeki Toplumsal Demokrat Parti, iktidardaki merkez sol partisi pozisyonunda. Parti, Avrupa yanlısı siyasetleriyle ön plana çıkıyor.

Riikka Purra liderliğindeki çok sağcı popülist hareket Gerçek Finler Partisi, göçmen aykırılığıyla ön plana çıkıyor. Toplumsal medya ve bilhassa faal TikTok uygulaması kullanımıyla genç seçmenler ortasında tanınan hale gelen siyasi parti, ırkçı telaffuzlarla suçlanıyor.

Petteri Orpo’nun başında olduğu sağcı ve muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi, şimdiye kadar hiçbir periyotta bayan öndere sahip olmamış tek ana akım Finlandiya partisi olarak dikkati çekiyor.

En büyük destekçileri kırsal kesimden

Finlandiya Maliye Bakanı Annika Saarikko liderliğindeki Merkez Parti’nin iktisat ve tarım konusundaki vaatleri ön plana çıkıyor. Partinin en büyük destekçilerinin de kırsal kesitten olduğu tabir ediliyor.

“Finlandiya’nın Yeşilleri” olarak bilinen Yeşil Birliği, seçmenlerinin büyük kısmını toplumsal demokratlara kaptırmakla eleştiriliyor.

Partinin başkanı Maria Ohisalo, 2019-2021 yıllarında içişleri bakanı olarak misyon yapsa da iz bırakan bir icraatı olmadığı için eleştiriliyor.

Mevcut hükümette eğitim bakanı olan Li Andersson liderliğindeki Sol İttifak’ın bu seçimde oylarını artırması bekleniyor.

Finlandiya’da ana akımda yer alan bu partilerin yanı sıra feminizmi destekleyen bir parti, hayvan hakları partisi ve çok sayıda yeni küçük parti de seçime katılacak.

Finlandiya’nın dünyanın gündemindeki başbakanı Marin

Finlandiya Başbakanı Marin, koronavirüs salgını devrindeki siyasetleri takdirle karşılanırken ve süreci başarılı bir biçimde yürüttüğü düşünülürken son devirde salgın sırasında kurallara uymadığının ortaya çıkması ve ömür biçimi nedeniyle de eleştirildi.

Aralık 2021’de koronavirüs test sonucu olumlu olmasına karşın başşehir Helsinki’de bara gittiği ortaya çıkan Marin, 2022 yazında da arkadaşlarıyla gittiği gece kulübünde çekilen dans görüntülerinin viral olmasıyla sıkıntı günler geçirdi. Finlandiya Başbakanı, bu görüntüler nedeniyle özür dilemek zorunda kaldı.

Kampanyasının merkezinde iktisat var

Ayrıca Marin hükümetinin taahhüt ettiği ve Laponların uzun vakittir beklediği Lapon Parlamentosu Yasası, Finlandiya Parlamentosu’ndaki son komite basamağından geçemedi. Mevzu hakkında çok az çalışma yürütüldüğü ortaya çıkınca Marin, yine özür konuşması yaptı.

Ülkenin NATO’ya üyelik müracaat sürecini başlatan Marin, bu bahiste halkın dayanağını alıyor.

Son seçim kampanyasında etraf ve göç üzere mevzulara eğilen Marin, bu kere kampanyasının merkezine ekonomiyi oturttu. Marin’in başkan olarak, partisinden daha fazla oy potansiyeline sahip bulunduğu tabir ediliyor.

Önceki seçimde 9 parti temsil hakkı kazandı

Finlandiya’da Nisan 2019’da yapılan genel seçimlerde 9 parti parlamentoda temsil hakkı kazanmıştı.

Bu seçimlerin akabinde ülke Toplumsal Demokrat Parti’nin önderi Antti Rinne’nin başbakanlığında sadece 6 ay yönetilmişti.

Rinne, ülkedeki grevler nedeniyle koalisyon hükümetinde inancı kaybederek Aralık 2019’da istifa etmiş, yerine partinin mevcut başkanı Sanna Marin gelmişti.

Marin başkanlığındaki kabine, Toplumsal Demokrat Parti, Merkez Parti, Yeşil Birliği, Sol İttifak ve İsveç Halk Partisi’nin modülü olduğu koalisyondan oluşuyor.

2019 seçimlerini birinci üç sırada tamamlayan partiler

Sanna Marin’in kabinesinde 19 bakan bulunuyor. Toplumsal Demokrat Parti’den 7, Merkez Parti’den 5, Yeşil Birliği’nden 3, Sol İttifak ve İsveç Halk Partisi’nden 2’şer bakan kabinede yer alıyor.

2019 seçimlerini birinci üç sırada tamamlayan partiler sırasıyla Toplumsal Demokrat Parti, Gerçek Finler Partisi ve Ulusal Koalisyon Partisi olmuştu.

Gözden Kaçmasın Türkiye’den Finlandiya’ya NATO onayı dünyanın gündeminde Haberin Detayları
Finlandiya’nın NATO’ya iştirakine onay Resmi Gazete’de Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir