Yaralar sarılıyor! Adana’da 3 bin TOKİ konutunda çalışmalar hızlandırıldı

Gündem Mar 29, 2023 Yorum Yok
İHA

Türkiye 6 Şubat’ta asrın felaketi ile sarsıldı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntılardan etkilenen 11 vilayette büyük yıkımlar meydana geldi.

Devletin tüm imkanlarının seferber edildiği kentlerde, vatandaşların barınmadan beslenmeye tüm muhtaçlıkları giderildi.

Çadır ve konteyner kentlerde hayat başlarken, kelam verildiği üzere afet konutları için temeller atıldı.

Depremden etkilenen vilayetlerden biri olan Adana’da da TOKİ, kalıcı konutlar için çalışmalarını hızlandırdı.

3 bin TOKİ konut için harekete geçildi

Birkaç gün evvel çalışmaların başladığı Buruk Cumhuriyet Mahallesi’nde 24 blok ve 590 daireden oluşan projede, hafriyat çalışmalarının akabinde temellere birinci harçlar döküldü.

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Genel Lideri Mustafa Karslıoğlu, bölgede depremzedelerin oturacağı farklı bölgelerde tamamlanması planlanan yaklaşık 3 bin TOKİ konutu için çalışmaların hummalı bir halde sürdüğünün kaydetti.

“Bu işin, yapı bölümünün üstadı TOKİ’dir”

Karslıoğlu, şu tabirleri kullandı:

Bildiğiniz üzere Adana’mızda 3 bine yakın TOKİ konut yapacak. Burada da gördüğünüz üzere bilim ve fen kurallarına nazaran Temmuz ayının sonuna hakikat lokal firmamız olan Adana firmamız burayı teslim edecek. Artık bundan sonra bu işin, yapı kesiminin üstadı TOKİ’dir. Sarsıntıda en ufak bir çizik olmayan TOKİ, halk tarafından artık revaçta. Bizler de müteahhitler olarak yeni yapılacak binaları tünel kalıpla, TOKİ’den örnek alarak yapmayı planlıyoruz. Burada 24 bloktan oluşan 590 konut teslim edilecek. Adana’mızda yeniden Şambayat’ta 600 konut ihale edildi. Bugün itibariyle de Ceyhan’da yeniden 600 konut ihalesi yapıldı. Demek oluyor ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın taahhütleri yerine gelecek bir yıl içerisinde sarsıntıda konutunu kaybetmiş vatandaşlarımız konutlarına oturacak. Buradan da hükümetimize, bakanlarımıza, Etraf Şehircilik Bakanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

“14 günde bir bloğu bitirebiliyoruz burada”

Depremzedelere özel yapılan konutların yatay mimari ile çok katlı olmayacak biçimde yapılacağının altını çizen Karslıoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

Burası 5 katlı bir bina olacak. Bu kule vinçlerle bir arada aşağı üst 14 günde bir bloğu bitirebiliyoruz burada. Hasebiyle temellerimiz radye temel. TOKİ bile eski direktörlüğünü yeniledi. Tek çizik olmayan binalara güvenmeden daha da güçlendirdi ve yeniledi yönetmeliği. Yerlerin sertliğini görüyorsunuz. Onun için depremzedelerimiz burada gönül rahatlığıyla oturabilecekler. Tüm mühendislere, üniversitelerimize de tavsiyede bulunuyorum. Şantiyelerimize gelip bu TOKİ’nin projelerini A’dan Z’ye incelesinler. Mühendislik ve mimarlık okuyan çocuklarımıza buralarda staj yapmalarını öneriyorum.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir