Yaptırımlar Rus milyarderleri etkilemedi: Servetleri daha da arttı

Gündem Nis 24, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Şubat 2022’de Rusya ve Ukrayna ortasında başlayan savaş, 1 yılı aşkın müddettir devam ediyor.

Bu müddet zarfında Ukrayna’nın yanında saf tutan Avrupa ve Amerika’dan Rusya’ya binlerce sefer yaptırım uygulandı.

Yaptırımlara karşın Rus milyarderler servetlerini artırdı

Yaptırımlara karşın Rusya’daki harika zenginlerin hem sayısı hem de serveti artış gösteriyor…

Forbes’ın yayınladığı 2023 Milyarderler Listesi’ne nazaran, Rus milyarderler 2022’de sahip oldukları toplam 353 milyar dolarlık serveti bu yıl 505 milyar dolara yükseltti.

Bu artış, her bir Rus milyarderlerin servetine ortalama 600 milyon dolar eklediği manasına geliyor.

Milyarder sayısı da artışta

Rus milyarderlerin toplam serveti üzere muhteşem güçlü Rusların da sayısı geçen yıl boyunca arttı. Toplam serveti 1 milyar dolardan fazla olan Rus vatandaşlarının sayısı 110’a yükseldi. Geçen yıl bu sayı 88’di.

Rus milyarderlerin sayısındaki ve toplam servetindeki artış, Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı önemli yaptırımlar uyguladığı ve Rus iktisadının yüzde 2,1 küçüldüğü bir devirde geldi.

Ham unsur fiyatlarında artış gözleniyor

Ancak bunun yanı sıra 2022, Rusya’nın harika zenginleri için avantaj olacak halde ham unsur fiyatlarının nizamlı olarak artış gösterdiği bir yıl olmuştu.

Forbes’ın listesinde, gübre üreticisi EuroChem Group ve kömür şirketi SUEK’in sahibi Andrey Melnişenko en varlıklı Rus vatandaşı oldu. Savaştan sonra servetini artıran isimlerden biri olan Melnişenko, gübre fiyatlarının da artmasıyla servetine 7,3 milyar dolar daha ekledi.

İkinci sırada nikel ve bankacılık devi Vladimir Potantin yer alırken, geçen yıl serveti 9,7 milyar dolara kadar düşen Rus sermayedarın varlıkları yine 23,7 milyar dolara kadar yükseldi.

22,1 milyar dolar serveti bulunan çelik üreticisi NLMK’nin sahibi Vladimir Lisin ise üçüncü sırada yer aldı.

Rus rublesinde kaçış trendi zirvedeydi

Forbes, Rus milyarderlerin listede yükselişe geçmesinin nedenlerinden biri olarak, geçen yılki listenin savaş başladıktan kısa bir mühlet sonra tamamlanmış olmasını gösterdi. Savaşı takip eden aylarda piyasalarda panik oluşmuş, Rus rublesinde kaçış trendi tepe yapmıştı.

2023 Dünya Milyarderler Listesi’nde yer alan 110 Rus zenginden 46’sına ABD, AB ve Birleşik Krallık tarafından yaptırım uygulanıyor.

Rus ordusu taksicileri ve market çalışanlarını orduya çağırdı

Rus iktisadı savaşın birinci devrindeki makus tesirlerden sıyrılırken, Rus ordusuysa Ukrayna’daki savaş için asker aramaya devam ediyor.

Çarşamba akşamı Rus televizyonlarında yayımlanan görüntüde, hizmet dalında çalışan genç erkekler orduya katılmaya çağırıldı.

Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı klipte genç Ruslar, “gerçek bir erkek” olduklarını kanıtlamaya çağrılırken, bir taksici, bir market çalışanı ve bir spor eğitmeninin günlük ömründen kesitler gösterildi.

Reklam sineması Kremlin’in asker toplamak için televizyonlarda yürüttüğü birinci çalışma oldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir