Yeni Altay tankı bugün TSK’ya teslim edilecek

Gündem Nis 24, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye’nin savunma endüstride attığı adımlar yıllar içerisinde daha da sağlamlaştı.

Altay tankı projesi de bu güçlerden biri…

Altay tankı birinci prototipin üzerinden geçen mühlet zarfında, çağdaş muharebe ortamının şartlarına uygun olarak yenilendi.

Kazandığı tercrübeler ile birlikte “Yeni Altay” ismini aldı

Yurt dışından temininde sorun olan birçok alt sistem yerlileştirilerek, güncellenmiş teknolojiler ve yenilikler eklenerek muharebe kabiliyeti artırıldı.

TSK’nın son yıllarda icra ettiği operasyonlar çerçevesinde edinilen deneyimlere ait ek özelliklerin kazandırıldığı ulusal tank “Yeni Altay” ismiyle tekrar tanımlandı.

Testler için bugün TSK’ya teslim edilecek

BMC CEO’su Murat Yalçıntaş geçtiğimiz haftalarda bir müjde vererek, Yeni Altay tankının 23 Nisan 2023 tarihinde teslim edileceğini duyurmuştu.

İki adet Yeni Altay Tankı, bugün Sakarya Arifiye’de düzenlenecek merasimle testleri için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

Delinemez zırh

Tankların en büyük tehdidi olan zırh delici roketler, Altay’a işleyemeyecek. Bilhassa Aselsan tarafından geliştirilen ve farklı bir teknoloji ile üretilen bir tank zırhıyla donatılacak olan Altay, alanda düşmanın kaygılı düşü olacak.

Bu vakte kadar hiç denenmemiş ve zımnî tutulan bir zırhla kaplanan Altay, sağlamlık ve güvenlikte rakiplerini geride bırakıyor.

Kuvvetli top

Altay’ın kuvvetli zırhının içerisinde bir o kadar kuvvetli top bulunuyor. 120 mm ve 55 kalibre boyuttaki topla donatılacak olan Altay, ana silah olarak hayli kuvvetli bir topa sahip olacak. Vurucu güç kabiliyeti açısından da epeyce büyük bir kapasiteye sahip olacak olan Altay en az 8 kilometre öteden maksadı tam 12’den vurabilecek.

Aselsan ve Roketsan’ın üzerinde çalıştığı yeni teknolojiler ile Altay’ın menzilinin daha da artırılması planlanıyor.

Sınıfının en hafiflerinden

Heybeti ve donanımlarıyla öne çıkan Altay, bir o kadar da hafif. Bilhassa hareket kabiliyetini kolaylaştırmak ismine hem güçlü hem sağlam hem de hafif gerecin kullanılacağı Altay tankı tam 65 ton olacak.

Hafifliği sayesinde yüksek hareket kabiliyetine sahip olacak olan Altay, şimdiden rakiplerini geride bırakmayı çoktan başardı.

Düşük maliyet yüksek kalite

18 ay sonra banddan inecek olan birinci Altay hem maliyet hem de kaliytesiyle epey verimli bir silah olacak. Mehmetçik’in ve vatanın yeni koruyucusu Altay, üretim maliyeti olarak muadillerinin yarısını yakalarken, kalitede ise dünyanın en isi olarak bilinen Alman Leopard’ını yakaladı.

Altay’ın üretimiyle Türkiye bu alanda da bağımsızlığını ilan etmiş olacak.

Tek rakibi Alman Leopard

Türkiye’nin ulusal tankı olma özelliğini taşıyan Altay, şimdi seri üretime geçmemesine karşın teknik özellikleri ve donanımlarıyla Alman Leopard’ıyla baş başa yarışıyor.

2. Seri üretime girdiğinde yılda 750 adetlik kapasiteye ulaşması planlanan Altay, bu muvaffakiyetle dünya savunma otoritelerinin de dikkatini çekti.

Altay ve Leopard’a ilişkin birtakım karşılaştırmalar:

ALTAY Mürettebat: Dört Ana silah: 120 mm 55 kalibre yivsiz Motor gücü: 1.500 beygir Maliyet (tahmini): 5.4 milyon $ Azami sürat: 70 km

LEOPARD 2 Mürettebat: Dört Ana silah: 120 mm yivsiz Motor gücü: 1.500 beygir Maliyet: 5.7 milyon $ (2007) Azami sürat: 72 km

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir