Vladimir Zelensky: Putin’e yahut Moskova’ya saldırmıyoruz

Gündem May 05, 2023 Yorum Yok
İHA

Finlandiya’nın başşehri Helsinki’de Nordik-Ukrayna Tepesi düzenlendi.

Zirvenin akabinde Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ve İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir ortak basın toplantısı düzenledi.

“Putin’e saldırmıyoruz, bunun için kâfi silahımız yok”

Zelensky yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kremlin Sarayı’na düzenlenen İHA saldırısının gerisinde Ukrayna’nın olduğu tarafındaki argümanlarını reddederek, şu sözleri kullandı:

Putin’e saldırmadık. Topraklarımızda savaşıyoruz, köylerimizi ve kentlerimizi savunuyoruz. Putin’e yahut Moskova’ya saldırmıyoruz. Bunun için kâfi silahımız yok.

Moskova’nın neden Ukrayna’yı ataktan sorumlu tuttuğuna dair gelen soruya yanıt veren Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’da zafer kazanamadığını, Putin’in artık halkı motive edemediğini ve ordusunu bir hiç uğruna mevte gönderemediği karşılığını verdi.

Rusya, Ukrayna’yı suçlamıştı

Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, “Kiev rejimi gece saatlerinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Kremlin Sarayı’ndaki konutuna insansız hava araçlarıyla akın teşebbüsünde bulundu” tabirleri kullanılmış, akının gece saatlerinde 2 İHA ile düzenlendiği ve İHA’ların etkisiz hale getirildiği duyurulmuştu.

Açıklamada, atak “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yönelik suikast girişimi” ve “planlı bir terör saldırısı” olarak nitelendirilmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir