Türkiye’de elektrikli oto satışları bu yıl 39 bine ulaşabilir

Genel Nis 11, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye araba pazarında elektrikli araba satışları, bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla 4 kattan fazla arttı ve 4 bin 670 adet oldu.

Bu devirde hibrit araba satışları yüzde 66,4 ve elektrikli araba satışları da yüzde 335,2 artış kaydetti.

Elektrikli araba markası Skywell’in Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Mahmut Ulubaş, Türkiye’de elektrikli oto satışlarının bu yıl 39 bine ulaşabileceğini söyledi.

Türkiye’nin elektrikli araç satışında, Togg ile birlikte 2-3 yıl içerisinde Avrupa’da birinci 5’e girebileceğini belirten Ulubaş, şu sözleri kullandı:

Bu biraz da Togg’un üretim kapasitesine bağlı. Çok süratli bir dönüşüm var. Şu anda elektrikli araca çok önemli bir ilgi var. Herkes dönmek istiyor lakin korkuyor.

Son kullanıcıdaki tecrübe çok kıymetli. Kullanıcının elektrikli aracı öğrenmesi lazım. Satıcılar elektrikli araç kullanmayı öğretmezse o vakit bu müddet uzar. Satıcılar da, bayiler de şuurlu olursa bu müddet kısalır.

“39 bin elektrikli araç satılmasını bekliyoruz”

Elektrikli araba pazar iddiasını de paylaşan Ulubaş, kelamlarını şöyle tamamladı:

Türkiye’de bu yıl binek araba pazarının 600 bin olmasını ve 39 bin elektrikli araba satılmasını bekliyoruz. 2024 için 80 bin ve 2025 için de 120 bin elektrikli araç satılması istikametinde varsayımımız var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir