Türkiye’de elektrikli araçlara ilgi Togg ile bir arada tabana yayılmaya başladı

Genel May 04, 2023 Yorum Yok
AA

16-27 Mart’ta Trumore dijital platformu ve Togg web sitesi üzerinden ön siparişleri alınan olan Togg T10X, 953 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştu.

Doğan Trend Otomotiv Üst Yöneticisi (CEO) Kaan Dağtekin, Türkiye’de elektrikli araç pazarının gelişimi ve geleceğine ait değerlendirmelerde bulundu.

Yeni teknolojiler ve yüklü olarak pil teknolojisinin gelişmesiyle elektrikli araçların dünya geneline yayıldığını söz eden Dağtekin, şu sözleri kullandı:

Koronavirüs, birçok kahır yarattı ancak elektrikli araçlardaki ivmelenmeyi artırdı, hızlandırdı. Biz bu sayede olgunlaşmış bir pazarda elektrikli araçlara dönüşen markaların ortasında kendimize bir yol bulmaya ve burada süratli olmaya çalıştık.

İşin sonunda nereye gideceğini hiçbirimiz tam göremiyoruz lakin elektrikliler, hidrojenli araçlar, sentetikler, hepsi bir hisse alacak lakin gemiyi tam olarak nereye yanaştıracağımızı bilmemekle bir arada şunu biliyoruz ki dönüşüm çok süratli, çok da kuvvetli olacak. Süratli olup buna adapte olmayan firmaların pek yaşama talihi kalmayacak.

Togg ile ilgi daha da arttı

Türkiye’deki elektrikli araç ilgisinin bilhassa yerli arabanın 4 sene evvelki gösteriminden sonra tabana yayıldığını belirten Dağtekin, kelamlarına şöyle devam etti:

Elektrikli araca ilgi, vergisel avantajları olduğu için biraz daha üst segmentte vardı. Togg ile bir arada tabana yayılmaya başladı. Zati Tesla’nın Almanya fabrikası kurulduktan sonra da Tesla yüksek tempoyu tutturmaya başlayınca ‘Türkiye’ye geldi.

Pazar tahminleri

Kaan Dağtekin, Türkiye otomotiv pazarına ait de öngörülerini paylaştı. Pazarı ve seçim sonrası pazarla ilgili senaryoları kesim temsilcileriyle konuştuklarını aktaran Dağtekin, kelamlarını şöyle tamamladı:

ODMD’de, idare konseyinde bir sürü senaryoları daima konuşuyoruz. Hepimizin beklentisi seçime kadar temponun yüksek olacağı, seçimden sonra ise belirsizlik olacağı tarafında.

Daha düşük tempo olacağı değil, belirsizlik olacağı istikametindeydi. Pazarın yıl sonunda 750 bin ila 800 bin ortasında kapanmasını bekliyoruz. Araç bulunabilirse 900 binler düzeyine gidebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir