Trabzon Kent Camii’nin açılış tarihi

Genel May 22, 2023 Yorum Yok
İHA

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde imali devam eden Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük cami ve külliyesi inşaatında sona yaklaşılıyor.

İnşaatın büyük bir kısmı tamamlanırken, açılışının 2024 yılının Ramazan ayında yapılması planlanıyor.

2018 yılında periyodun Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu vaktinde imaline başlanılan, projesi Etraf ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın takviyeleriyle Pazarkapı mevkiinde denize hakim bir noktada kıyı şeridinde hazırlanan Trabzon Kent Camii ve Külliyesi inşaatı sürüyor.

“2024 Ramazan ayına yetiştirmeyi planlıyoruz”

Caminin kaba inşaatının tamamı bitmiş durumda. Dış cephesi tamamlandı, içerde eksiklerimiz var. Caminin kaba yapısıyla birlikte yaklaşık yüzde 60’ı tamamlandı. Tabi caminin bodrum katının alanının daha büyük olması, içerdeki ince işçiliklerin, mekanik ve elektrik tesisat yapısının çok teferruatlı olması, burayı yalnızca cami olarak düşünmemek lazım, bir külliye yapısı aslında; telkari atölyesinin, sıhhat ocağının, aşevinin ve konferans salonunun olduğu büyük bir yapı. Biz camiyi ibadet kısmının yapılacağı taban kat ve bodrum kattaki şadırvan kısmını 2024 Ramazan ayına yetiştirmeyi planlıyoruz.

“15 bin kişilik olacak”

Caminin kapasitesiyle ilgili de konuşan Aydın, şu sözleri kullandı:

Camimiz avlusuyla ve dışardaki peyzaj alanındaki kullanım alanıyla birlikte yaklaşık tıpkı anda 15 bin kişinin ibadet edebileceği bir cami. Yalnızca cami olarak değil, dışarda gezinti alanları, caminin işletme maliyetini düşürmek için planlanmış ticari alanlar ve bilim ve sanat merkezimiz var. Burası molozu batı tarafındaki dolmuşların depolama merkezi olarak planlanması üzerine yapılan, aslında molozu merkez haline getiren bir yapı.

15 bin 442 metrekare toplam inşaatı alanı ve 8 bin 831 metrekare bodrum kat alanı ile tamamlandığında 14 derslikli eğitim merkezi, 15 atölye, bin kişilik konferans ve toplantı salonu, aşevi, bay/bayan abdesthane, gasilhane ve kapalı otoparkın bulunacağı mescitte 6 bin 255 metrekare ibadet alanları bulunacak. 2 bin 800 metrekare harim alanı, bin 140 metrekare revak alanı, bin 200 metrekare avlu alanı ve bin 115 metrekare mahfil katında oluşan cami ve külliyenin klasik Türk-İslam mimari stili ile günümüz çizgilerini bütünleştirerek devrinin ve kentin sembol yapıtlarından biri olması amaçlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir