Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs öncesi telaffuz değişikliği dünyanın gündeminde

Gündem May 22, 2023 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tipi 28 Mayıs’ta yapılacak seçim öncesi değiştirdiği telaffuzlarıyla dikkat çekiyor.

Kılıçdaroğlu, terör ve mülteciler konusunda verdiği sert bildirilerle milliyetçi bir üslup benimsedi. Bu durum, memleketler arası medya organlarının radarına girdi.

Tagesspiegel: Kılıçdaroğlu’nun şaşırtan söylemi

Almanya basınından Tagesspiegel gazetesi, “Mültecilere karşı kampanya: Batı, Kılıçdaroğlu hakkında yanılıyor muydu?” başlıklı bir habere imza attı.

Haberde, “28 Mayıs’ta misyondaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı ikinci tıp seçime girecek olan cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun söylemi birçok kişiyi şaşırttı.” denildi.

İlk çeşitte kalp yapıyordu, artık sert kelamlar kullanıyor

Kılıçdaroğlu’nun bahse ait “Sınır namustur. Mültecilerin tamamını konutlarına göndereceğim” şeklindeki tabirlerine işaret edildi ve şöyle denildi:

Geçen pazar günü yapılan birinci tıp öncesinde kalp sembolleriyle demokratik ve barışçıl bir Türkiye için kampanya yürüten CHP’nin adayı, artık de mültecilere yönelik sert kelamlar kullanıyor.

Batı medyası, daha evvel Kılıçdaroğlu’nu destekleyici haberleriyle ve tahlilleriyle biliniyordu. Lakin Erdoğan’ın birinci çeşidi önde bitirmesi, kelam konusu medya etrafını de telaffuz değişikliğine itti.

Kılıçdaroğlu sorusu: Bizi hayal kırıklığına uğratır mı

Alman gazetesi, Kılıçdaroğlu’nun yeni haline değinirken, CHP Önderi hakkındaki çekincesini şu sorulara yansıttı:

Batı’da birçok kişi merak ediyor: Kılıçdaroğlu, Erdoğan üzere bizi hayal kırıklığına uğratır mı? Kılıçdaroğlu sağa mı kayıyor?

Le Figaro: Milliyetçi seçmenler için tonunu sertleştirdi

Fransa basınından Le Figaro gazetesi de “Kılıçdaroğlu, mülteciler ve terörizm hususlarındaki tonunu milliyetçi seçmenler için sertleştirdi.” diye yazdı.

“Alışılmadık derecede sert bir tonda” konuşan Kılıçdaroğlu’nun bu tavrının, 14 Mayıs’taki birinci cinste cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ı destekleyen 2,8 milyon seçmene (yüzde 5,2) gönderilmiş bir bildiri niteliği taşıdığına dikkat çekildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir