Süleyman Soylu’dan depremzede seçmenlere takviye

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye, 14 Mayıs’ta seçime gitti.

Kesin karar ikinci çeşide kalsa da asrın felaketinin yaşandığı bölgelerden Cumhur İttifakı’na büyük teveccüh gösterildi.

Ancak bu durum muhalif kısımların güzeline gitmedi.

Öyle ki kimileri, ağza alınmayacak hakaretlerde bulundu.

Soylu, depremzedelere sahip çıktı

Hatta CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, otellerde konaklayan depremzedeleri sokağa atmaya çalıştı.

Tüm bu yaşananlara iktidar cephesinden büyük reaksiyon geldi.

Resmi olmayan sonuçlara nazaran AK Parti İstanbul Milletvekili seçilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da mevzuyu, partisinin Kağıthane İlçe Başkanlığı’nda gündeme getirdi.

Partililere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nı ilçede birinci çıkardıkları için teşekkür eden Soylu, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 2. çeşidine kalan 11 gün boyunca partililere daha çok çalışmaları davetinde bulundu.

“Önemli bir yanıt vermiştir”

Deprem bölgesindeki vatandaşların seçimlerdeki tercihine ait konuşan Soylu, şunları söyledi:

Deprem bölgesindeki vatandaşlarımız devletimizin ve milletimizin kendisini kucaklamasına kıymetli bir karşılık vermiştir. Kimin kendisiyle sonuna kadar birlikte olabileceğini bir halde teyit etmiştir. Pazar günü seçim bitti, pazartesi günü bütün koordinatör vali ve kaymakamlarımız zelzele bölgelerinde misyonlarına başladılar. Sabahtan itibaren bütün koordinatör valilerimiz, ‘Şu kadar tuvalet temizlendi, bu kadar yemek hazırlanıyor’ diye bilgi veriyor. Biliyorsunuz oralar sıcak bölgeler. Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla 100 bin konteyner kurulmuştu. Onun 20 bininde klima var. Artık Bankalar Birliği, Borsa İstanbul ile bir ortaya gelerek müjdeli bir haber verdi. Prefabriklerin tamamına klima takılacak.

“Seçim hukuku değişmiyor, ulusal irade değişmiyor”

Muhalefet partilerinin seçimlerden evvel, “Bunlar seçimi kaybettiklerinde sonucuna uymayacaklar” biçiminde telaffuzlarda bulunduğunu lisana getiren Soylu, şöyle devam etti:

Bütün dünyaya ve Türkiye’ye Recep Tayyip Erdoğan ve bu millet, demokrasi bayrağını ve hukukun üstünlüğü bayrağını ve ulusal irade bayrağını sallamıştır. Yıllarca Türkiye’yi demokrasi ve hukukun üstünlüğü bayrağı üzerinden yargılayanlara, bu millet çok hoş bir yanıt verdi. Seçim hukuku değişmiyor, ulusal irade değişmiyor. Birebir vakitte bu ülkede demokrasi de tam manasıyla birlikte işliyor. 1833 yılından itibaren bu topraklarda seçim yapılmaktadır. Bu ülke ulusal çabayı sürdürürken de, bu ülkede sandık kurulmuş ve seçim yapılmıştır. Bu ülke en sıkıntı kaidelerde bile seçimi gerçekleştirmiştir. Bugün de çok partili siyasi hayatımızın en emniyetli, en huzurlu ve en hoş seçimi tamamlanmıştır.

“Tayyip Erdoğan’ın yolu doğrudur”

Milletin kendisini beğenmeyenlere karşı demokrasiye ve hukuka sahip çıktığını aktaran Soylu, muhalefet partilerinin seçimler öncesinde, hükümet sistemini değiştirmek için yola çıktığını lisana getirdi.

Bakan Soylu, “Seçimin bir başka sonucu ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladığı andan itibaren ana muhalefet partisi ve onun koordine ettiği etraf, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni değiştireceğiz, yerine parlamenter sistemi getireceğiz.’ demişti. Millet 320’nin üzerinde milletvekili vererek, onlara ‘Senin tezini tasvip etmiyorum, Tayyip Erdoğan’ın yolu doğrudur. Milletin açtığı yol doğrudur.’ dedi. Verilen yanıtı herkes alıp başının üzerine koymalıdır. Şayet kazansalardı 7 tane lider yardımcısıyla bir arada hayatlarına devam etmek durumundalar. Olağan bunun sayısı artabilir de. Masanın altı var, üstü var.” dedi.

“ABD’den, Avrupa’dan buraya üflenen rüzgarlar…”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kelamlarını şöyle tamamladı:

Seçim akşamı iki belediye liderinin ellerine bir kağıt tutuşturdular. Milleti kandırmaya yönelik bir kağıt olduğu apaçık ortada. Demişler ki, ‘Bunları söyleyeceksiniz, şöyle yapacaksınız, bu türlü edeceksiniz.’. Binlerce avukatınız, on binlerce sandık görevliniz var. İttifakınızın sandık vazifelileri var. Hepsi sandığın başında fakat sonuç Tayyip Erdoğan yüzde 49,5, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,9. Sonucu değiştiremiyorsunuz. Sonucu milletin iradesi belirliyor. Sonucu, ABD’den, Avrupa’dan buraya üflenen rüzgarlar değil, milletin iradesi belirliyor. Türkiye demokratik olgunluğun en yüksek noktada gerçekleştiği bir seçim ortaya koymuştur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir