Kahramanmaraşlı depremzededen CHP’lilere yardım yansısı

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok
İHA

Asrın felaketinin yaşandığı bölgede Cumhur İttifakı’na ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüksek oy çıktı.

Depremin etkilediği 11 vilayette yüksek oy çıkmasının akabinde birtakım toplumsal medya hesaplarında depremzedelere yönelik yapılan yardımların lisanlandırılması ve hakaretler edilmesine Kahramanmaraş’ta yaşayan İlker Apaydın reaksiyon gösterdi.

Apaydın, reaksiyonunu CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hesabına temsili olarak 100 adet su parası göndererek gösterdi.

“Yardımlara gölge düşürmeye çalıştılar”

Yapılan tenkitlere karşılık veren Apaydın, şunları söyledi:

6 Şubat ülkemizin başına gelmiş en ağır felaketlerin başında geliyor. Biz birebir tüm acıların, imkansızlıkların ve felaketlerin içerisindeydik. Sağ olsun devletimiz bu noktada son derece özveriyle gayret etti. Elbette yetişilemeyen yerler oldu, enkaz altında kalan vatandaşlarımız oldu. Kahramanmaraş seçimden sonra AK Parti’ye en çok oy veren sarsıntı bölgelerindeki kent oldu. Bu çerçevede maalesef toplumsal medyada bir kadro insanlık dışı tenkitlere maruz kaldı. O devir ve sonrasında kente yardım eden insanların ve yeterli niyetli insanların da yardımlarına gölge düşürmeye çalıştılar.

“Keşke enkaz altından çıkmasaydık”

Yapılan istekli yardımlara teşekkür eden Apaydın, şu tabirleri kullandı:

Biz doğal ki biliyoruz Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar bize yardım ettiler. İstekli canla başla gayret ettiler hiçbir karşılık beklemeksizin ancak acı bir tablo var ki, toplumsal medyada iğrenç ve insanlık dışı paylaşımların olması bizi üzdü. ‘Keşke enkaz altında kalsaydınız da Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeseydiniz’, bunun üzere ağza alınmayacak insanlık dışı son derece bir kadro paylaşımlar, görüntüler yayımlandı. Bir taraftan da diyoruz ki, keşke biz de o enkazdan çıkmasaydık da siyasi beklenti içindeki yardımları kabul etmeseydik. Artık bu düzeye geldi.

“Aç kalsaydık da bu zihniyetle karşı karşıya kalmasaydık”

Paylaşımları yapanların profillerine bakıldığında genel manada CHP’li olduğunu söyleyen Apaydın, şunları söyledi:

İnsanların kentimize yönelik yapılan yardımlarda siyasi bir karşılık beklediğini gördük. Ben de bu kentte bir gazeteci olarak kentin sokaklarını çok düzgün tanıyan ve ne düşündüğünü çok güzel anlayan biri olarak kentim ismine Kemal Kılıçdaroğlu’na 100 adet suyun ödemesini yapmış oldum. Natürel buradaki sayı sembolik bir sayı. Aslında bir bildiri vermek istedik. Siyasetinizi insanlığınıza değiştirmeyin. İnsanlığınızı siyasete alet etmeyin bildirisini vermek istiyoruz. Ben Kemal Kılıçdaroğlu beyefendinin de bu kanıda olduğunu sanmıyorum lakin toplumsal medyada bu türlü bir durum olunca Kemal Kılıçdaroğlu bu türlü bir paylaşımda bulundu, depremzedelere karşı lisanımızı gerçek kullanalım diye.

Ben bu paylaşımları insanlık dışı olarak görüyorum, arka niyetli görüyorum. Gerekirse kent yapılan yardımların tamamının faturası kesilsin, öder. Lakin uygun niyetli, sahiden masumane yardım edenlere sonsuz teşekkür ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun bu türlü bir acı ile imtihan olmamamızı diliyoruz. Ancak Kahramanmaraş isminden da anlaşılacağı üzere kahraman bir kent. Aç kalsaydık, susuz kalsaydık, darda olsaydık, perişan olsaydık da bu zihniyetle karşı karşıya kalmasaydık ve bu yardım elini de tutmasaydık dedik o zihniyetler için.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir