Stoltenberg: İsveç de verdiği kelamları tutmalı

Gündem Nis 06, 2023 Yorum Yok
İHA

Finlandiya,Türkiye’nin onayıyla birlikte resmen NATO’ya katıldı.

Finlandiya, Belçika’nın başşehri Brüksel’deki NATO Karargahı’nda NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’ya iştirak dokümanını teslim etmesi ile resmi olarak NATO’nun 31. üyesi oldu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye devam edeceğiz”

Finlandiya’nın resmen NATO üyesi olmasının akabinde Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Stoltenberg ortak basın toplantısı düzenledi.

Sauli Niinistö en baştan beri İsveç’le birlikte çalıştıklarını tabir ederek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye devam edeceğiz. Birçok defa Stoltenberg kendisi ile görüştü. Çok olumlu bir bakış açım olduğunu söyleyebilirim” dedi.

“Atacağımız adımlar konusunda anlaştık”

NATO’ya iştirak süreci ile ilgili Ankara ile yakın temas içerisinde olduklarını söz eden Stoltenberg şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birçok defa görüştük. Ankara’ya birkaç hafta evvel ziyarette bulundum. Bu ziyarette de atacağımız adımlar konusunda anlaştık. Finlandiya’nın üyeliğinin onaylanmasının yanı sıra İsveç’in üyelik sürecinin, üçlü düzeneğin tekrar başlatılması konusunda da kendisiyle mutabık kaldık.”

“İsveç’in de vermiş olduğu kelamları tutması gerekiyor”

İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin devam ettiğini kaydeden Stoltenberg şu tabirleri kullandı:

“Benim mesajım Ankara’daki ziyaretimde ve görüşmelerde olduğu üzere yalnızca Finlandiya’nın değil İsveç’in de vermiş olduğu kelamları tutması gerekiyor. Üçlü mutabakat muhtırasının kaidelerine uyulması gerekiyor. NATO’ya iştirakin onaylanması açısından rastgele bir biçimde bir mani kalmaması gerekiyor. Doğal ki bu bizim için NATO için birinci önceliğimiz benim için şahsi olarak da en büyük öncelik. Doğal ki bu bahiste tüm müttefiklerimiz de birebir fikirde. İsveç’in de üyeliğinin en kısa müddette gerçekleştirilmesi için natürel ki elimizden geleni yapacağız. Bu hususta çalışmaya devam edeceğiz.”

“NATO’nun çağdaş tarihinde gerçekleşen en süratli üyelik süreci olduğunu söyleyebilirim”

Stoltenberg açıklamasını şu formda sürdürdü:

“Bir noktayı daha eklemek istiyorum Finlandiya ve İsveç birlikte başvurdular. Geçen yıl Mayıs ayında başvurdular ve yalnızca bir ay sonra Haziran’da Türkiye’de ortalarında olmak üzere bütün müttefikler NATO ittifakının üyesi olmak için İsveç ve Finlandiya davette bulundular. Bu, NATO’nun çağdaş tarihinde gerçekleşen en süratli üyelik süreci olduğunu söyleyebilirim. Alışılmış ki en kıymetli olan şey tam olarak birebir anda katılmaları değil. Burada en kıymetli olan en kısa müddette katılabilmeleri. Bugün Finlandiya’ya katılıyor ve İsveç’in de en kısa müddette katılmasını umuyoruz”

“Hiç kimse bize ne yapacağımızı dikte edemez”

Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasının akabinde Rusya’nın çatışmayı tırmandırmak istemesinden telaş duyup duymadığına ait soruyu yanıtlayan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö şöyle dedi:

“Rusya tekraren sefer bunu söylüyor. Vladimir Putin, 2021 yılının Aralık ayında da bunu çok net bir biçimde söylemişti ve Finlandiya’nın tartışma konusu olmasının da sebebi buydu. Biz aslında bu türlü bir şey istemiyoruz. Başkalarının ne yapmamız gerektiğini, ne yapacağımızı, ne yapamayacağımızı söylemesini katiyen kabul edemeyiz. Stoltenberg’in de dediği üzere NATO’nun kapısını kapatmasını sağlamaya çalıştı. Fakat hiç kimse bize ne yapacağımızı dikte edemez. Rusya bir bakıma kaygı küresi oluşturmaya çalıştı ve biz bunun içerisinde değiliz. Biz onlardan korkmuyoruz. Gördüğünüz üzere bugünkü noktaya geldik”

“Çok büyük radikal bir değişimden kelam etmiyoruz”

Niinistö, Finlandiya’nın güvenliği açısında büyük bir değişim olup olmayacağına ait soruya ise şu biçimde cevap verdi:

“Biz çok uzun vakittir zati NATO ortaklarından biriydik. On yıldan uzun müddettir İsveç’le birlikte ortak olarak tüm bu periyot içerisinde NATO’yla iş birliği içerisinde savunma kapasitemizi güçlendirmeye devam ettik. Çok büyük radikal bir değişimden kelam etmiyoruz. Bu türlü bir şey yaşanmayacak. Bu değişim aslında yıllar içerisinde devam eden bir süreçti. Bu bizim NATO’ya daha da yaklaşmamız formunda ve İsveç’in de birebir halde ilerlemesiyle NATO’ya katılmamızın büyük bir değişim getireceğini düşünmüyorum. Toplumun günlük yaşantısı açısından çok büyük bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Finliler kendilerine artık daha inançta hissediyorlar. Bizim daha istikrarlı, daha inançlı bir Avrupa’da yaşadığımız hissine sahipler ve bizim için en kıymetli olan da bu”

“Bugünden sonra Finlandiya bütün NATO yapısında yer alacak”

Stoltenberg, Finlandiya’nın NATO’nun bugün tam üyesi olduğunu söz ederek şunları söyledi:

“Bugünden sonra Finlandiya bütün NATO yapısında yer alacak. Askeri ve sivil aktivitelerde yer alacak ve tüm toplantılarda masada olacak. Olağan ki bir de oyu olacak ve karar verme sürecinin ittifakın bir kesimi olacak. Fakat doğal ki en değerlisi bugünden sonra olacaklardan Finlandiya’nın NATO’nun 5.maddesi tarafından korunuyor olacağı olacak. Yani ‘birimize yapılan taarruz hepimize yapılmış sayılır’ unsurundan yararlanıyor ve bununla korunuyor olacak.”

NATO Genel Sekreteri, “İsveç ve Finlandiya çok uzun vakittir bizim çok yakın ortaklarımız. Biz Finlandiya ve İsveç’i geçen yıl Haziran’da davet ettikten sonra bu farklı bir süreci tetiklemiş oldu. Bu Finlandiya ve İsveç’in askeri sivil yapımızın içine entegre edilmesi için kıymetli adımlar atılması manasına geliyor” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir