Siyasi partilerin Hazine yardımı dağılımları aşikâr oldu

Gündem May 17, 2023 Yorum Yok

Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başına gitti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci cinse kalsa da milletvekili seçimleri resmi olmayan sonuçlara nazaran netleşti.

Bu kapsamda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) geçen periyot 14 siyasi parti bulunuyordu.

Yeni devirde ise 5 siyasi parti küme çatısı altında 15 partinin milletvekilleri Meclis’te yer alacak.

Yeni partiler eklendi: Sayı çoğaldı

Geçmiş periyotta Meclis’te yer alan Zafer Partisi, Yenilik Partisi ve Büyük Birlik Partisi bu periyotta yer almayacak.

Bu partilerin yerine Tekrar Refah Partisi, DSP, HÜDA-PAR ve Türkiye Değişim Partisi geldi.

Seçimlerin akabinde TBMM’de sandalyelerin nasıl dağılacağının netleşmesinin akabinde sıra Hazine yardımlarına geldi.

5 milyar liralık hazine yardımı yapıldı

Bu yıl milletvekili seçimi hasebiyle partilere toplam 5 milyar lira hazine yardımı yapıldı.

AK Parti 2 milyar 179.5 milyon, CHP 1 milyar 157.4 milyon, MHP 567.3 milyon, Yeterli Parti 509.1 milyon lira hazine yardımı aldı.

Önce önlem konulan, mart ayında ise Anayasa Mahkemesi’nce önlem kararı kaldırılan HDP’ye ise 598.8 milyon lira hazine yardımı yapıldı.

Siyasi partilerin Hazine yardımı

HDP’ye vekil başına yaklaşık 10 milyon harcama

Resmi olmayan sonuçlara nazaran barajı aşan partilerden AK Parti 267, CHP 169, MHP 50, HDP 61, Uygun Parti de 44 milletvekili çıkardı. Hazine yardımının milletvekili sayısına kısmıyla hesaplanan vekil başına en düşük harcamayı 6.8 milyon TL ile CHP yaptı.

AK Parti 1 vekil için 8.2 milyon, MHP 11.3 milyon lira harcarken, en fazla harcamayı 11.6 milyon lirayla Uygun Parti yaptı.

Hazine yardımı HDP’ye yapılmakla birlikte, seçime Yeşil Sol Parti ismiyle girildi, vekil başına harcama 9.8 milyon lira oldu.

İlave hazine yardımı yapılmayacak

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine nazaran pazar günü yapılan seçim sonuçları, barajı aşan partilerin gelecek beş yıl boyunca Hazine yardımından alacakları hissesi da belirleyecek. 2018 seçiminde Güzel Parti yüzde 9.96 oranında oy aldığı için bu partinin aldığı Hazine yardımı genel bütçe gelirlerinin 5000’de 2’si oranına dahil edilmiyordu.

Bu biçimde hesaplanan fiyata ilaveten veriliyordu ve Hazinece her yıl yaklaşık yüzde 11 oranında daha fazla Hazine yardımı yapılıyordu. Ülke barajı yüzde 7’ye indirildiği için önümüzdeki 5 yıllık periyotta ek Hazine yardımı yapılmayacak. Bundan ötürü yardımı pastası küçülecek.

Küçülen Hazine yardımı pastasından en fazla hissesi AK Parti almaya devam edecek fakat hissesi beşte bir oranında azalacak. 14 Mayıs seçim sonucu bu yılki yardımlara uygulanmış olsaydı AK Parti’nin Ocak ayındaki Hazine yardımı 726.5 milyon liradan 597 milyon liraya düşecekti.

Siyasi partilerin Hazine yardımı

CHP’nin hissesi artacak

Oy oranı 2018’de yüzde 22.65 iken bu yıl yüzde 25.33’e çıkan CHP’nin Hazine yardımından alacağı hisse artacak. Seçim sonucu bu yılki yardımlara uygulanmış olsaydı CHP’nin Hazine yardımı 385.8 milyon lira yerine 425 milyon lira olacaktı.

CHP dışındaki öbür tüm partilerin Hazine yardımından alacakları hisse azalacak. 14 Mayıs seçim sonucu dikkate alınsaydı bu yılki Hazine yardımı MHP’de 189.1 milyondan 169 milyona, HDP’de 199.6 milyon olan yardım Yeşil Sol Parti’de 162.6 milyona, Âlâ Parti’de ise 169.7 milyondan 147.7 milyon liraya gerileyecekti.

Gelecek yıl Mart ayında lokal seçimler yapılacağı için siyasi partilere 2024 yılında olağan yılların iki katı meblağında Hazine yardımı yapılacak.

Yeniden Refah son anda kaçırdı

Yeniden Refah Partisi’nin oy oranı yüzde 2.82’de kaldı. Seçim sonuçlarında son anda bir değişiklik olmazsa YRP binde 18 oyluk farkla hazine yardımını kaçıracak. Toplam oyları 1.5 milyon olan YRP’nin hazine yardımı alabilmesi için 100 bin oya daha gereksinimi bulunuyor.

Diğer taraftan, hazine yardımından yararlanamayan partilerin seçmen sayısı da evvelki seçime nazaran arttı. 2018’deki seçimde Saadet Partisi, HÜDA PAR, Vatan Partisi ve bağımsızlar hasebiyle yaklaşık 1 milyon seçmenin oy verdiği partiler hazine yardımlarından yararlanamamıştı.

Bu seçimde ise YRP’nin yanı sıra Zafer Partisi, Türkiye Personel Partisi, Büyük Birlik Partisi, Memleket Partisi başta olmak üzere baraj altında kalan partilere oy veren yaklaşık 5.5 milyon seçmenin oy verdiği partiler yardım kapsamının dışında kaldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir