Sağanak yağmur yolda! İstanbul için kritik ihtar yapıldı

Gündem May 17, 2023 Yorum Yok

Meteoroloji’den İstanbul dahil birçok vilayet için kritik ihtar yapıldı.

Türkiye genelinde sağanak yağmur tesirini gösterecek.

Bugün için ise, Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmeye nazaran Marmara geneli ve İç Ege’de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış var.

Bölge genelinde toz taşınımı ile birlikte yer yer çamur formunda yağış bekleniyor.

Gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine nazaran Türkiye’nin kuzeybatı kısımlarının kesimli yer yer çok bulutlu, Marmara bölge geneli, İç Ege ve Göller Yöresi’nin öğlen saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın batısı ve güneyi ile Kuzey Ege’de lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor. Marmara ve Kıyı Ege’de toz taşınımı bekleniyor.

Hava sıcaklığı artacak

Hava sıcaklığının yurt genelinde 2 ila 4 derece artacağı, batı kısımlarda mevsim normallerinin üzerinde öbür yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği iddia ediliyor.

Tedbirli olun uyarısı geldi

Yağışların akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın batısı ve güneyi ile Kuzey Ege’de lokal olarak kuvvetli olması, Marmara ve Kıyı Ege’de toz taşınımı beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa müddetli fırtına ile çamur halinde yağış üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması uyarısı yapıldı.

Bölge bölge hava durumu

Marmara

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra batısı, gece saatlerinden itibaren bölge genelinin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

Yağışların bölgenin güneyinde ve batısında lokal kuvvetli olması bekleniyor. Bölge genelinde toz taşınımı ile birlikte yer yer çamur halinde yağış bekleniyor.

Ege

Parçalı ve çok bulutlu, İç kesitlerinin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların bölgenin kuzeyinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Bölgenin kıyı kısımlarında toz taşınımı ile birlikte yer yer çamur formunda yağış bekleniyor.

Akdeniz

Parçalı ve az bulutlu, batısının iç bölümleri vakitle modüllü ve çok bulutlu, Burdur etrafları ile Isparta’nın batısının gece saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

İç Anadolu

Parçalı ve az bulutlu, gece saatlerinden sonra Eskişehir’in batı kesitlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

Batı Karadeniz

Parçalı ve az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz

Parçalı ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor.

Doğu Anadolu

Parçalı ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor.

Güneydoğu Anadolu

Parçalı ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir