Sivas’ta sedef hastalığı tedavisinde kullanılan balıklar sel tehdidiyle karşı karşıya

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
DHA

Sivas’ın Kangal ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan, 37 derece sıcaklıkta yaşayabilen genetiğe sahip tek tıp balığın olduğu suyuyla dikkat çeken Balıklı Kaplıca, sedef hastalığının doğal tedavi merkezi olarak biliniyor.

Özel havuzların olduğu merkezde vatandaşlar ayrıyeten içerisinde yeniden balıkların bulunduğu kaplıca ortasından geçen dereden de faydalanıyor.

Her yaz döneminde konuklarını ağırlayan kaplıca, bahar aylarında karların erimesi ve yağmur nedeniyle sıkıntı günler geçiriyor. Kaplıca ortasından geçen derede sel ve su taşkınları yaşanıyor.

Sel, deredeki tabip balıklarda ölümlere yol açıyor.

“Çamurlu su öldürüyor”

Kaplıcanın işletmecisi Fuat Ünsal, sel ve su taşkınlarının her yıl yaşandığını belirterek, şu tabirleri kullandı:

Karların erimesiyle birlikte gelen çamurlu su balıklarımızın bir kısmının ölmesine neden oluyor. Havuzlarımıza rastgele bir ziyanı olmuyor ancak deredeki balıklarımızın bir kısmına ziyan veriyor. Çamuru önlemek için buraya bir set yahut ufak çaplı bir barajla suyu kanalla baypas yapmak gerekiyor. Hem alt kısımlarda ziraatla uğraşanlar için lazım olan bir suyu denetim altına almış olurlar, hem de bizi selden ötürü gelen çamurlu sudan kurtarmış olurlar. Çok büyük kütleli bir su gelmiyor; ancak çok çamurlu su geliyor. Bu da balıkların solungaçlarına önemli oranda ziyan veriyor. Bu aylarda olan su taşkınları her ne kadar işletmemize ziyan vermese de deredeki balıkları öldürüyor.

Yazın ortasında olursa tesisimize de ziyan veriyor. İster istemez Sivas ve ülkemizin turizmine de ziyan vermiş oluyor. Havuzlarda çok balık var; fakat dere de kıymetli. Derenin farklı hayranları var. Beşerler burada gelip dereye giriyorlar. Sel devirlerinde balıklar kendilerini bir ay üzere bir müddette toparlıyor. Turizme de balıklarımıza da çok ziyanı oluyor. Sonuçta onlar da birer canlı. Biz ilgili kurumlara gerekli teşebbüslerde bulunup, dilekçe verdik. Bu mevzuyla ilgili dönüş bekliyoruz.

“Set gerekiyor”

Sel ve taşkınların önlenmesi halinde balığın popülasyonunda artış olacağını belirten Ünsal, “Daha çok randıman alacağız. Daha çok balık olduğu vakit beşerler daha memnun oluyor. Bu sayede de beşerler dereye daha fazla girmek isteyeceklerdir. Balıklar ölmediği için üzerine katlayarak koyacaktır. Bir bireye on balık geleceğine yüz tane balık gelecektir. Set bu manada çok değerli. Büyüklerimiz inşallah düzeltecekler. Bu sene de çamurlu su geldi. Balıklar şu anda kendisini tazeliyor. Sularımız düzeliyor lakin önümüzdeki yıllarda da tıpkı sıkıntıyla karşılaşmamak için buraya set gerekiyor. Balıklarımız sedef ve egzama hastalıklarının dünyada yan etkisiz tek tedavi merkezidir. Dünyadaki tüm sedef ve egzama hastaları Türkiye’ye, Sivas’a, Kangal Balıklı Kaplıca’ya geliyor. Bundan da her esnafımız faydalanıyor. Sedef ve egzama hastalarımızın da keyifli bir halde buralarda gün geçirmeleri için bu seli görmemeleri lazım, bu çamuru görmemeleri lazım” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir