Şişli’de konutta sabun paketleme işinden 52 bin lira dolandırıldı

Genel Mar 29, 2023 Yorum Yok
DHA

Dolandırıcıların oyunları her geçen gün farklı bir yüz buluyor.

Vatandaşları farklı vaatlerle ağlarına düşüren dolandırıcı çeteleri milyonlarca vurgun yapıyor.

Kendini kamu çalışanı olarak tanıtan dolandırıcıların yanı sıra iş vaadiyle dolandıran şahıslar da vatandaşlara sıkıntı anlar yaşatıyor.

Bir yeni dolandırıcılık kıssası ise İstanbul’un Şişli ilçesinde yaşandı.

Evde sabun paketleme işine girmek istedi

İki çocuk annesi 31 yaşındaki Hüsnegül Demirci, 8 Mart tarihinde toplumsal medyada, ‘Evde Paketleme Acentesi’ ismi altında; meskende sabun ambalajlama ve kutulama işi ilanını gördü.

Demirci, ilan görüntüsünü izleyince ek gelir olarak konutta paketleme işi için hesapla irtibata geçti.

Ayda 7 bin 500 lira kazanacağı söylenildi

Dolandırıcılar, Hüsnegül Demirci’ye ayda 7 bin 500 lira kazanacağını söyledi. İşi kabul ettiğini söyleyince dolandırıcılar, Demirci’den 350 lira kaparo parası istedi.

Parayı gönderen Hüsnegül Demirci ile kısa müddet sonra dolandırıcılar tekrar bağlantıya geçerek kargo parası, sigorta parası üzere mazeretlerle tekrar para talep etti.

Toplam 52 bin lira gönderdi

Bunun üzerine Hüsnegül Demirci, kendisine verilen banka hesabına 17 Mart tarihinde 5 modül halinde toplamda 52 bin lira gönderdi.

Dolandırıcıların tekrar para talep etmesinin akabinde Demirci, parasının olmadığını söyledi.

Şikayetçi oldu

Kısa mühlet sonra ise dolandırıcılar, Hüsnegül Demirci’yi telefondan engelledi. Dolandırıldığını anlayan Demirci, savcılığa giderek şikayetçi oldu.

“Bankayla uğraşmamak için 18 bin daha gönderdim”

Hüsnegül Demirci, dolandırıcıların ikna edici formda konuştuğunu söyleyerek şöyle konuştu:

Sosyal medya hesabımda gezinirken reklam görüntüsünde meskende paketleme yapıldığını gördüm. Hesapla irtibata geçtim. Birinci başta 350 lira kapora istediler. Bana verilen banka hesabına parayı gönderdim.

Sonrasında yüklü ölçüde kargo göndereceklerini söyleyerek tekrar teminat ismi altında para istediler. Kargo bana gelmeden ben, bin 300 lira gönderdim. Onlar Rize’de olduklarını söyleyerek tekrar 5 bin liraya yakın kargo fiyatı istediler. Ben bir tuhaflık olduğunu anladım.

Neden bu formda para istediklerini sordum. Bana geri iade edeceklerini söylediler. İnanç sağlamak için e-Devlet’te bilgilerinin olduğunu belirttiler. Ben de adres ve kimlik bilgilerini istedim.

E-Devlet sisteminden denetim ettiğimde, onların tanıttığı yer Maliye Bakanlığı onaylı olarak görünüyor. Süreçleri çok süratli halde yaptırmaya çalışıyorlar. Daima para istemeye devam ettiler.

18 bin lira istediler, onu da gönderdim lakin gelmediğini söylediler. Ben bankayı aradım, paranın gittiğini öğrendim.

Onlara da gittiğini söyledim lakin ısrarla paranın gelmediğini söylüyorlar. Cuma günü olduğu için ben de tekrar bankayla uğraşmamak için 18 bin daha gönderdim.

“Beni tehdit ederek tekrar para istediler”

Demirci, dolandırıcıların paranın gelmediğini söylemesi üzerine şunları konuştu:

Ben uygunca şüphelendim ve bankayı arayarak süreci iptal ettirmek istedim lakin para gittiği için iptal ettiremedim. Telefonda konuştuğum kişi mağdur edilmeyeceğimi, gecikme olmaması için parayı tekrar istediklerini söylediler.

10 bin lira daha istediler, benim moralim daha çok bozuldu lakin geri göndereceklerine inanarak 10 bin lira daha gönderdim. Ben hala paramın iade edileceğini beklerken beni tehdit ederek tekrar para istediler.

Vergi borcu çıkaracaklarını, mahkemelerde dolanacağımı, parayı göndermeye mecbur olduğumu söylediler. Para isteyince telefondaki kişi, diğer paramın olmadığını, gönderdiğim paraları da kredi çekerek gönderdiğimi söyledim.

Bende diğer para olmadığını anlayınca karşılık vermemeye başladılar artık. Ben bir mühlet daha bekledim paramın iade edilmesini lakin edilmedi. Pazar günü savcılığa giderek tabir verip şikayetçi oldum.

Pazartesi günü de beni engellediklerini görünce dolandırıldığımı anladım ve kabullenmeye çalıştım. Bu bireylerin bulunmasını istiyorum, ben mağdur oldum öbürleri olmasın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir