Sinop’ta hak sahibi afetzedelere konutları teslim edildi

Gündem May 20, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye felaketlerle mücade eden bir ülke…

Sinop’un Ayancık ilçesinde 11 Ağustos 2021’de yaşanan sel felaketinden büyük bir alan ziyan gördü.

Selin felaket boyutuna ulaştığı Ayancık ilçesine bağlı Babaçay köyünde 40 konut yıkıldı. Köyde 15 kişi ile Yenikonak köyünde bir kepçe operatörü sele kapıldı.

İlçedeki 3 köprüyü yıkan sel, çok sayıda köy ve mahalle yolunu da ulaşıma kapattı.

Sel suyunun dolduğu Küçük Sanayi Sitesi’nde birtakım iş yerleri yıkıldı, çok sayıda iş yeri de hasar gördü.

Afetzedelere konutları teslim edildi

Bunun akabinde selden etkilenen afetzedeler için Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) tarafından inşa edilen 79 konut hak sahiplerine teslim edildi.

“Karadeniz’in incisi Sinop’umuz için”

Yapımı tamamlanan konutlar için düzenlenen kura ve anahtar teslim merasimine telefonla bağlanan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 79 yeni yuvayı Ayancık halkı ile buluşturmanın memnunluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yaşanan sel felaketinin tüm izlerini silmeye devam ettiklerini vurgulayan Kurum, “Tüm yeni konutlarımız, yeşil alanlarımız, toplumsal donatılarımızın, Karadeniz’in incisi Sinop’umuz için, Ayancıklı kardeşlerimiz için iyi olmasını diliyorum.” dedi.

“Afet konutlarımızdan 79 adedini yaptık ve bugün kurasını çekiyoruz”

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ise yaptığı konuşmada, felaket sonrası ilçeyi yine ayağa kaldırma noktasında birçok çalışmanın olduğunu söyledi.

Yıkılan köprülerin, yolların, iş yerlerinin tekrar inşa edilerek hizmete açıldığını anımsatan Maviş, “Afet konutlarımızdan 79 adedini yaptık ve bugün kurasını çekiyoruz. Bizden yıllarca Ayancıklı vatandaşlar TOKİ konutu istemişti.

İnşallah geride kalan hak sahibi vatandaşlarımızın da muhtaçlığını karşılayacak yeni konut imaline başlanacak. Ayancık halkımıza iyi, uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Anahtar teslim edildi

Konuşmaların akabinde noter huzurunda kura çekimi yapılarak konutların anahtarları hak sahiplerine teslim edildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir