Seçime saatler kala ABD’den 14 Mayıs bildirisi: Kararı Türk milleti verir

Gündem May 14, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye’nin mukadderatının belirleneceği seçimlere saatler kaldı.

Vatandaşlar 14 Mayıs Pazar günü sandık başına gidecek ve oylarını kullanacak.

Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesinin akabinde yarışta üç aday kaldı.

Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan…

ABD’den Türkiye’deki seçimlere ait açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, çevrimiçi düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye seçimlerine ait kendisine yöneltilen soru üzerine Kirby, Türkiye’nin demokrasi geleneğine ve demokratik kurumlara sahip olduğunu vurguladı.

Kirby, genel olarak seçimlerle yahut rastgele bir adayla ilgili yorum yapmaktan kaçındıklarını belirterek, “Buna Türk milleti karar verir” dedi.

İran ve Basra Körfezindeki gelişmeler

İran’ın son iki yılda memleketler arası sularda seyreden ticari taşımacılara yönelik 15 tehdit, hücum ve el koyma hareketi gerçekleştirdiğini kaydeden Kirby, “ABD, Ortadoğu’daki ticari nakliyatı tehdit eden ve buna müdahale eden hareketleri şiddetle kınıyor” tabirini kullandı.

Kirby, ABD’nin Hürmüz Boğazı ve Babül Mendep dahil Ortadoğu sularında seyrüsefer özgürlüğünün tehlikeye atılmasına müsaade vermeyeceğini, bu noktada bölgesel ve memleketler arası ortaklarını desteklemeye kararlı olduklarını aktardı.

Bu kapsamda ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Basra Körfezi’ndeki savunma pozisyonunu güçlendirmek için bir dizi adım atacağını kaydeden Kirby, Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) ilerleyen günlerde bu ‘takviyelerle’ ilgili detaylı bilgi vereceğini söyledi.

Kirby, bunların yanı sıra bölgede milletlerarası deniz güvenliği ile ilgili çalışmalar yapacaklarını aktararak, “ABD, İran’la çatışma yahut tansiyonu tırmandırma peşinde değil. Global müttefiklerimiz ve Ortadoğu’daki ortaklarımızla birlikte Hürmüz Boğazı ve öteki değerli su yollarında seyahat özgürlüğünü sağlamak için İran’ın saldırganlığına cevap vermeye kararlıyız” halinde konuştu.

Bahmut’taki durum

Bahmut’ta Rus askerlerinin geri çekildiğine yönelik haberlere ait soru üzerine Kirby, değerlendirmelerinin Bahmut’un çekişmeli bir bölge olmaya devam ettiği tarafında olduğunu belirtti.

Kirby, “Rusların ve bilhassa (Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy) Prigojin’in Ukrayna’da olup bitenler hakkında söyleyecekleri rastgele bir şeye inanılmaması konusunda herkesi uyarırdım” dedi.

Güney Afrika’nın Rusya’ya silah sattığı iddiası

ABD’nin Pretorya Büyükelçisi’nin, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Aralık 2022’de Rusya’ya silah ve mühimmat satışı gerçekleştirdiği teziyle ilgili soruya Kirby, Rusya’ya dayanak vermemeleri konusunda öbür ülkeleri sıklıkla ve güçlü bir halde uyardıkları karşılığını vererek hususa ait ayrıntılı yorum yapmaktan kaçındı.

Kirby, bu hususta yapılan diplomatik görüşmeler hakkında bilgi vermeyeceğini belirterek, “Bu önemli bir sorun” tabirini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir