“Boran Obüsü” Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi

Gündem May 14, 2023 Yorum Yok
İHA

Türkiye, yerli ve ulusal savunma sanayi için havada, karada ve denizde üretimlerine sürat kesmeden devam ediyor.

Yerli firmalar ile ulusal imkanlarla üretilen eserler ile birlikte bağımsızlık yolunda adımlara sürat kazandırılıyor.

“105 mm Boran Obüsü” envantere girdi

Bu kapsamda Makine ve Kimya Sanayisi AŞ tarafından yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen ve pilot test eğitimlerini muvaffakiyetle tamamlayan “105 mm Boran Obüsü”, komando ve piyade birliklerinin harekat gereksinimini karşılamak maksadıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile yürütülen Boran Projesi’nin ana yüklenicisi MKE AŞ olurken, tahlil ortağı Aselsan oldu. Teslimat dün gerçekleştirildi. Birinci etapta 7 adet Boran Obüsü’nün TSK/SSB tarafından teslim alındığını söyleyen Makine Kimya Sanayisi (MKE) Genel Müdürü İlhami Keleş, Hafif Çekili Obüs Boran hakkında bilgi verdi. “105 mm Boran Obüsü” 2022’de deneme gayeli verilmişti.

“Ülkemizde birinci kere bu büyüklükte silah sistemleri geliştiriliyor”

Proje başlangıcında büsbütün MKE mühendisleri tarafından gerçekleştirilen tasarım çalışmaları, dünyadaki misal eserlerin incelenmesi, kavramsal tasarım, ön tasarım çalışmaları, katı model ve mühendislik tahlilleri ile yapılan alt sistem ve sistem düzeyinde prototiplerin üretiminin muvaffakiyetle tamamlandığını tabir eden İlhami Keleş şöyle konuştu:

“Tamamen yerli ve ulusal kabiliyetler ile üretilen bu çapta bir silah sistemi, milletlerarası standartlarda belirtilen 25 adet testten oluşan tasarım doğrulama, eser ve üretim çizgisi kalifikasyon testlerinden muvaffakiyetle geçti ve 2 adet prototip ve 7 adet pilot kafile Boran Obüsü’nün kabulü TSK/SSB tarafından gerçekleştirildi”

“Ordumuza büyük bir hareket yeteneği ve tesirli ateş takviyesi sağlayacak”

Boran Hafif Çekili Obüs sistemi geliştirilmesindeki hedefe değinen Keleş şu cümleleri kurdu:

“Proje ile hava hamle harekatı icra edecek olan komando ve piyade birliklerinin harekat muhtaçlığını karşılamak üzere; havadan taşınabilir, çağdaş komuta ve atış denetim sistemine sahip, kendi pozisyon ve istikametini kendisi belirleyerek kısa müddette atış vazifesine hazır hale getirilebilen, azami 17 km arayı tesir altına alabilecek Obüs sisteminin yerli ve ulusal imkanlarla üretilerek envantere alınması hedeflenmiştir. Boran Obüsümüz klasik tip ve eski jenerasyon sistemlerinin yerini alarak ordumuza büyük bir hareket yeteneği ve tesirli ateş dayanağı sağlayacak”

“Hem yerlileşti hem de çok daha hafif”

Geçmişte Boran Hafif Çekili Obüs yerine envanterimizde ithal menşeili obüslerin kullanıldığının altını çizen Keleş, ithal obüslerin 2.300 kilogram ile daha ağır olduklarını lisana getirdi. Boran’ın 1.780 kilogram olduğunu söyleyen Keleş, bu manada en büyük avantajının hem yerlileşmesi hem de daha hafif hale gelmesi olduğunu belirtti.

“5 adet mürettebat ile amaca dakikada 6 atım yapabilmektedir”

Obüs sisteminin teknik özellikleri hakkında da bilgi veren Keleş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bütçesini Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın karşıladığı “Havadan Taşınabilir 105 mm Hafif Çekili Obüs Sistemi”nin alıcı kurumu Kara Kuvvetleri Komutanlığıdır. Boran Hafif Çekili Obüsleri; Sikorsky S-70 genel niyet helikopteri ile harici yük, Chinook CH-47 helikopteri ile de hem harici hem dahili yük olarak taşınabilmektedir. Atış denetim sistemleri vasıtası ile klasik mevzilenme prosedürlerine gereksinim olmadan atış komutu hesaplama ve maksada yönelme sağlayabilir. -32/+44 C etraf kurallarında aralıksız 8 saat müddetince her türlü atış misyonunu gerçekleştirebilmektedir. 5 adet mürettebat ile gayeye dakikada 6 atım yapabilmektedir”

“114 adet yeni Boran Obüsü seri üretim mukavelesi de SSB ile bu yıl imzalandı”

Üretime devam edileceğinin bilgisini paylaşan Keleş şunları söyledi:

“7 adet pilot Obüsün atış testleri muvaffakiyetle tamamlanarak kullanıcı eğitimlerinin de gerçekleştirilmesi ile 2022 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine muvaffakiyetle girdi. Projede; Kara Kuvvetleri Komutanlığı muhtaçlığına binaen 114 adet yeni Boran Obüsü seri üretim kontratı de SSB ile bu yıl imzalandı”

“2 ülkeye ihracatı gerçekleştirilmiş, 5 ülke ile de ihracat görüşmeleri devam etmektedir”

Obüsler için ihracatın başladığı muştusunu de ileten Keleş, kelamlarını şöyle noktaladı: “Bunların yanı sıra; Boran Obüsünün 2 ülkeye ihracatı gerçekleştirilmiş, 5 ülke ile de ihracat görüşmeleri devam etmektedir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir