Sarsıntı göçü alan Edirne’de kiralık daire kalmadı

Siyaset Haberleri Mar 30, 2023 Yorum Yok
İHA

Kahramanmaraş ve 10 vilayette yaşanan zelzeleden olumsuz etkilenen 10 bine yakın depremzede, Edirne’de konaklıyor.

Depremzede vatandaşların kiralık meskenlere talep göstermesiyle birlikte Edirne’de kiralık daireler neredeyse tükendi.

2 artı 1 ve 3 artı 1 daire bulmanın neredeyse imkansız hale geldiği Edirne’de, emlakçılar gelen talepleri karşılamak için ağır uğraş sarf ediyor.

İstanbul’da yaşayanlar da geliyor

Edirne’ye gelen depremzede vatandaşlar kiralık konutlara talep gösterirken, İstanbul’da yaşayan vatandaşlar ise zelzele tasasıyla Edirne’de yeri kayalık olan köylerden arsa ve mesken arayışına girdi.

Fay çizgisine uzaklığı ve sarsıntı riski az olduğu tabir edilen Edirne’nin rakımı yüksek köylerine talep arttı. İstanbul’da yaşayan vatandaşlardan kimileri, Edirne’nin köylerinden müstakil mesken ve arsa almayı tercih etti.

Kimi vatandaşlar da aldıkları emlakta prefabrik mesken yapmayı planlıyor.

“Gelen talepleri karşılayamıyoruz”

Edirne’de emlakçılık yapan Mehmet Can Altuğ, depremzede vatandaşların kiralık konutlara ağır ilgi gösterdiğini söyledi.

2 artı 1 ve 3 artı 1 dairenin neredeyse yok denecek kadar az olduğunu belirten Altuğ, “Kiralık konut sayısı 3-4 adetten üst çıkmıyor ve ağır talep olduğu için kısa müddette kiralanıyor. Gelen talepleri karşılayamıyoruz.” açıklamasında bulundu.

İstanbul’da yaşayan vatandaşların Edirne’de kiralık konutlara değil, satılık arsa ve müstakil konutlara ağır talep gösterdiklerini anlatan Altuğ, “Köylerden müstakil konut, arsa almak istiyorlar. Kimileri da prefabrik konut yapıyor.” ifadelerini kullandı.

“Geçen yıl 1 milyona satılan konut artık 3 milyona satılıyor”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ‘Konut Fiyat Endeksi’ne nazaran, Ocak ayında endeks pahasının en yüksek artışı gösterdiği alan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ bölgesi oldu.

Buradaki artış yıllık yüzde 175’e dayandı. Ocak ayı bilgilerine yansıyan artışla konut fiyatlarının en fazla arttığı vilayetlerden biri olan Edirne’de, konut fiyatlarının artmaya devam ettiğini belirten bir öteki emlakçı Namık Babacan da, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Fiyatlar daha da arttı

Şubat ayında Kahramanmaraş ve 10 vilayette yaşanan sarsıntının akabinde Edirne’ye göç yaşandığını ve konutlara talep arttığını belirten Babacan, bu taleple birlikte fiyatların daha da arttığını söyledi.

Babacan, İstanbul’da yaşayan vatandaşların Edirne’deki arsa ve konutlara ilgi gösterdiğini belirtti.

Geçen yıl 1 milyona satılan dairenin şu an 3 milyona satıldığını tabir eden Babacan, “İstanbul’da yaşayan bir vatandaş dairesini en düşük 5 milyona satıyor ve Edirne’den arsa ve konutu kendisine cazip geldiği için alıyor.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir