Binyamin Netanyahu Joe Biden’ı uyardı: İç işlerimize karışma

Gündem Mar 30, 2023 Yorum Yok
AA

Geçtiğimiz aylarda İsrail’de 6’ncı kere başbakanlık koltuğuna oturan Başbakan Binyamin Netanyahu’nun koltuğunu sağlamlaştırmaya yönelik yargı ıslahatı büyük kaosa neden oldu.

2022’nin son günlerinde tekrar iktidara geldiği günden itibaren muhaliflerinin sokaklara döküldüğü Netanyahu, yargı ıslahatı ile bardağı taşırdı.

İsrail’in başşehri Tel Aviv başta olmak üzere birçok noktada toplanan göstericiler, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin Meclis’ten geçirmeye çalıştığı yargı düzenlemesini protesto etti.

Netanyahu’ya geri adım attıran ayaklanma

Göstericiler tüm güvenlik noktalarını aşarak Netanyahu’nun konutuna kadar ilerledi.

Asker ve polisin tüm ülkede denetimi kaybettiği büyük protesto hareketi için İsrail yöneticileri ABD’yi sorumlu tuttu.

Netanyahu’nun toplumsal medya hesabından bir makale paylaşarak, “İsrail’deki protestoların gerisinde ABD Dışişleri Bakanlığı var. Gayeleri Netanyahu’yu devirmek ve İranlılarla mutabakat yapmak.” açıklaması yaptı.

Yaşanan olaylar ıslahatın ertelendiği açıklaması ile bir nebze de olsa dinerken Netanyahu bir paylaşım daha yaparak ABD’yi uyardı.

“İç işlerimize karışma ABD”

Netanyahu, “Başkan Biden’ı 40 yılı aşkın müddettir tanıyorum ve onun İsrail’e uzun müddettir devam eden bağlılığını takdir ediyorum. İsrail ve ABD ortasındaki ittifak kırılmaz ve ortamızda vakit zaman ortaya çıkan uyuşmazlıkların üstesinden gelir.

İdarem, hükümetin üç kanadı ortasında uygun dengeyi yine kurarak demokrasiyi güçlendirmeye kararlı ve bunu geniş bir mutabakatla tesis etmeye çalışıyoruz. İsrail, kararlarını en güzel dostları da dahil olmak üzere dışarıdan gelen baskılara nazaran değil, halkının iradesiyle alan hâkim bir ülkedir” tabirlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir