Credit Suisse’i tekrar Sergio Ermotti yönetecek

Siyaset Haberleri Mar 30, 2023 Yorum Yok
AA

ABD’de başlayarak Avrupa’ya sıçrayan bankacılık krizinde ismi geçen bankalardaki gelişmeler devam ediyor.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, 260 milyar dolara varan devlet ve merkez bankası takviyesiyle 19 Mart’ta Credit Suisse’i 3 milyar franga satın alacağını duyurmuştu.

UBS, artık de Credit Suisse’in devralınmasının akabinde eski Üst Yöneticisi (CEO)Sergio Ermotti’yi geri getirmek için düğmeye bastı.

Eski CEO misyonuna geri dönüyor

UBS, rakibi Credit Suisse’in devlet yardımıyla acil satın almasından bir buçuk hafta sonra eski Ermotti’nin misyona geri döneceğini açıkladı.

Swiss Re’nin idare şurası lideri olan Ermotti, 2011’den 2020’ye kadar UBS Üst Yöneticisi olarak misyon yapmıştı. Ermotti, 5 Nisan’da bankanın genel konsey toplantısının akabinde dokuz yıl yaptığı vazifesini yine üstlenecek.

Ralph Hamers’ın yerini alacak

UBS tarafından yapılan açıklamada, Sergio Ermotti’nun iki yıldan biraz daha fazla misyon yaptıktan sonra Ralph Hamers’ın yerini alacağı belirtildi.

Hamers’ın bankada kalacağı ve geçiş etabında Ermotti’ye danışmanlık yapacağı belirtilen açıklamada, “Yönetim Heyeti Hamers’e Credit Suisse’in satın alınmasındaki aracı rolü için derin şükranlarını sunmak istiyor.” denildi.

Karar, yeni zorluklar karşısında alındı

Açıklamada, USB İdare Heyeti’nin kelam konusu kararı yeni zorluklar karşısında aldığı vurgulandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir