Samsun’da esnaftan çöp atanlara küfürlü reaksiyon

Genel Nis 03, 2023 Yorum Yok
İHA

Samsun’da esnafın başı, dükkanlarının yanındaki boş arsa ile kaygıda.

Esnafın ekmek parası kazanmaya çalıştığı dükkanlarının yanındaki arsayı kimi vatandaşlar ‘çöplük’ olarak kullanmaya başlayınca çöplere toplanan fareler dükkanlara dadandı.

Canına tak eden esnaf ise devayı yere yazı asmakta buldu.

Arsanın duvarına “Buraya çöp ceddin anası, babası, ailesi, eşi ve dostu zelzelelere gelsin”, “Buraya çöp atan onursuzdur…” üzere beddua ve reaksiyon içeren yazılı dövizler asıldı.

Yazılardan sonra azalma oldu

Yazıların yere asılmasından sonra etrafa atılan çöplerde azalma olduğunu tabir eden esnaf ve etraf sakinleri, yetkililerden daha kalıcı bir tahlil istiyor.

“Çareyi küfürlü yazılarda arıyoruz”

Çöp atılan yere yazıları asan Elif Çelebi, şunları söyledi:

Birçok yere başvurdum fakat buranın pisliğinden kurtulamadım. Tahlili artık yazdığım yazılarda aradım. Son deva olarak küfürlü yazılarda arıyorum. Öncesinden beddualı yazılar yazmıştım fakat çöp atanlar onu yırtıp attılar. Anlamadıkları için artık küfürlü yazılar astık. Çöp birikintisinden ötürü burayı fareler basıyor ve yuva yapıyor. Fareler dükkanlara girdiği için mağdur oluyoruz. Burası o kadar çok pis oluyor ki kokudan duramıyoruz. Beşerler artık konutundaki çöplerini buraya atarak yığma yapıyordu. Tüm esnaf da buna şahidiz. Burası ne kapandı ne de yardımcı olundu. Yazıların akabinde eskisi kadar çöp birikmiyor. O da birkaç gündür yok. Neredeyse her gün çuval çuval pisliği buradan temizliyoruz. Burayı temizlediğim kadar kendi dükkanımı temizlemedim.

“Bazıları utanıp atmaktan vazgeçiyor”

Çevreyi kirletenlerin yazıları okuduktan sonra çöp atmaktan vazgeçtiğini tabir eden esnaf Emre Arslantaş, şu sözleri kullandı:

Burası aslında kentin merkezinde bir yer. Bahsettiğimiz yer dükkanların ortasında yer alıyor. Dükkanların ortasındaki boş arsayı çöp atarak kirletiyorlar. Çöplere yakın esnaf da rahatsız olduğundan ötürü duvara yazı asarak sorunu çözmeye çalıştı. Yazılar asıldıktan sonra buraya çöp atanların sayısında azalma oldu. Buraya çöp atmaya gelenler yazıları gördüğü vakit utandığı için çöp atmaktan vazgeçmeye başladı. Yazılar asılmadan evvel burası çok daha berbattı. Yazılardan evvel bu boşlukta moloz yığınları, çöpler vardı. Yazılar etraf kirliliğini tam manasıyla çözmese de eskisinden biraz daha düzgün duruma getirdi. Yazılar 1-2 aydır asıldı. Boşluğun yanındaki dükkan evvelce boştu. Bir esnaf ablamız buraya bitişik yerde tuhafiye dükkanı açınca çöp yığını olan alanı biraz daha toparladı. Yoksa çöpler yüzünden pislikten ve kokudan burada duramıyorduk.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir