Rize Valisi Kemal Çeber, Filizlenen Çaylar Yuvanız Olsun projesini anlattı

Gündem May 20, 2023 Yorum Yok

Ensonhaber.com YouTube kanalında yayınlanan Gündem Özel programı birbirinden pahalı konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

İlker Koç son programında Rize Valisi Kemal Çeber’i mevzu etti.

Vali Çeber gündemi değerlendirirken Türkiye’nin 6 Şubat’ta atlattığı tarihi zelzele felaketinden sonra Rize’nin bölgeye yardımları ve devam eden çalışmalara değindi.

“Filizlenen Çaylar Yuvanız Olsun”

Çeber, çay üreticilerinin dahil olacağı Filizlenen Çaylar Yuvanız Olsun projesini anlattı.

Bu projeyle Rize başta olmak üzere tüm çay üreticilerini kapsayacak biçimde çay üreticilerinin dönem boyunca bağışladıkları ölçü karşılığında sarsıntı bölgesinde kalıcı konutlar inşa edilecek.

Proje kapsamında dönem sonunda TOKİ ile bir protokol yapılacağını belirten Çeber şöyle konuştu:

“Yeni bir kampanyamız var. Çok taze. 2 ay evvel başladık. Salı günü lansmanını yaptık. Filizlenen Çaylar Yuvanız Olsun. Tüm çay müstahsillerini, tüm çay bölgesini içine alacak formda afet bölgesinde kalıcı konutlar yapmaya dönük bür kampanya başlatıyoruz. Yani özetle çay üreticilerimiz çaylarını toplandıktan sonra çaylarıyla çay alım yerlerine gelecekler.

Bizim çay alım yerlerinde eksperlerimiz vardır. Çay üreticileri onlara bugün ben 600 kilo çay getirdik, bunun 50, 60, 10 kilosu… Ne kadar vermek istiyorlarsa sistem üzerinde bunun karşılığı olan kaynağı valiliğin başlattığı kampanyaya bağışlayacaklar. Dönem boyunca bu çalışmayı sürdüreceğiz.

Sürgün devri sonunda TOKİ ile bir protokol yapacağız ve belirlediğimiz yerde topladığımız meblağ karşılığı kadar konut yapacağız.

O konutların olduğu sokağın ismi da çay sokağı olacak. Dizaynımız odur ki buradaki apartmana da buranın ilçelerinin ismini vereceğiz. Buradan motifler olacak. Buranın sıcaklığını oradaki depremzedeler yıllarca hissedecek.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir